Dışişleri'nden açıklaması

, 'nın 'ı uluslararası hukuka aykırı olarak ının ikinci yıl dönümünde, bu eylemi kınadığını ve tanımadığını yineledi.

Giriş Tarihi: 16.3.2016 10:12 Güncelleme Tarihi: 16.3.2016 10:13
Dışişleri'nden Kırım açıklaması

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "'da 16 Mart 2014 tarihinde yapılan yasa dışı ve gayrimeşru 'referandum' ile bu 'referandum'un sonuçlarına dayanılarak Kırım'ın Federasyonu tarafından yasa dışı şekilde edilmesini tanımadığımızı ve uluslararası hukukun apaçık bir ihlali olan bu eylemi kınadığımızı, in ikinci yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha ilan ediyoruz" ifadesine yer verildi.

Türkiye'nin, Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde desteklediği ve mevcut fiili durumun Türkiye açısından hiçbir bir hukuki geçerlilik taşımamadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kırım'ın yasa dışı ilhakından sonraki iki yıllık süreçte, yarımadadaki insan haklarının durumu sürekli kötüye gitmiştir. Başta Kırım Tatar Türklerine yönelik olmak üzere, yarımadadaki farklı gruplar ile bunların temsil heyetleri ve basın organlarına uygulanan, uluslararası toplumun yarımadaya göndermeyi başarabildiği heyetlerin objektif raporlarına da yansıyan baskılar ve ayrımcı politikalar endişe kaynağı olmaya devam etmektedir. Bu baskıcı politikalara son verilmesi yönündeki çağrımızı bu vesileyle bir kez daha kuvvetle yineliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri'nden Kırım açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN