, suyla bağlantıyı kaybetti

'nın leri araştırmak üzere şubat ayında a gönderdiği adlı suyla bağlantısının kesildiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 28.3.2016 11:30 Güncelleme Tarihi: 28.3.2016 11:31
Japonya, Hitomi uydusuyla bağlantıyı kaybetti

Japon Araştırmaları Ajansı (), 17 Şubat'ta ülkenin güneyindeki Tanegashima adasından fırlatılan ve başarılı biçimde yörüngeye yerleşen yla irtibatın beklenmedik şekilde kesildiğini açıkladı.JAXA Sözcüsü Izumi Yoshizaki, cumartesi gününden bu yana uydudan haber alınamadığını söyledi.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi uzmanlarından Jonathan McDowell da bağlantı kaybedilmeden önce çevresinde beş cisim görülen 'nin çarpma, gaz kaçağı ya da bataryasında meydana gelen patlama sonucu parçalanmış olabileceğini ileri sürdü.

Hitomi'nin, taşıdığı kızılötesi teleskoplarla, leri ve uzaydaki diğer çözülemeyen gizemleri araştırması için yörüngede üç yıl kalması planlanıyordu.

Adı Japoncada "Gözbebeği" anlamına gelen uydu, JAXA önderliğinde ABD, Kanada ve Avrupa'dan 70'in üzerinde kurumun katkılarıyla kızılötesi ve gama ışınlarını tespit ederek hassas spektroskopik gözlemler yapmak üzere geliştirilmişti.

Dünya'dan 575 kilometre uzaklıktaki yörüngesini 96 dakikada tamamlaması öngörülen Hitomi, 17 Şubat'ta uzaya fırlatılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japonya, Hitomi uydusuyla bağlantıyı kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN