Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk milletvekillerinden 'a taziye ziyareti

- Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi Türk milletvekilleri, Ermenistan- cephe hattında şehit düşen Azerbaycan askerleri için taziye dileklerinde bulunmak üzere Bakü'de temaslarda bulundu.

Giriş Tarihi: 12.4.2016 17:43

Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar başkanlığında, CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek ve AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan'dan oluşan heyet Meclis Başkanı Oktay Asadov'la görüştü.

Türk milletvekillerini Bakü'de görmekten çok memnun olduğunu ifade eden Asadov, Dağlık Karabağ'daki son gelişmelerde 'a verilen destek mesajları için 'ye teşekkürlerini iletti.

Prof. Dr. Ünüvar da Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin dostluk ve kardeşliğin daha da ötesinde olduğunu, hangi ülke dara düşse diğerinin anında yardıma koştuğunu, acısını paylaştığını söyledi.

Dağlık Karabağ sorununu kendi milli meseleleri olarak kabul ettiklerini vurgulayan Ünüvar, Türkiye'deki farklı siyasi partilerin Azerbaycan'la ilgili aynı görüşte olduğunu kaydetti.

Türk parlamenterler, temasları kapsamında Dostluk Grubu'nun Azerbaycanlı üyeleriyle de bir araya geldi.

Ünüvar, burada yaptığı konuşmada, Dağlık Karabağ'da son günlerde şehit düşen Azerbaycan askerleri için taziye dileklerinde bulunmak ve Türkiye'nin dost ve kardeş ülke olduğunu göstermek amacıyla Bakü'ye geldiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın da taziye dileklerini ileten Ünüvar, Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunu, işgalin derhal sona erdirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Dostluk Grubu'nun Azerbaycanlı Başkanı Ehliman Emiraslanov da Dağlık Karabağ'daki son çatışmalarda Azerbaycan'ın haklı davasını destekleyen, "Karabağ Azerbaycan toprağıdır" diyen ilk devlet yetkilisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirtti.

Emiraslanov, Başbakan Davutoğlu'nun, "Daima can Azerbaycan'ın yanındayız" sözlerini de hiçbir zaman unutmayacaklarını ifade etti.

Temaslarını basın mensuplarına değerlendiren Ünüvar, "Azerbaycan ve Türkiye'den hangisi sıkıntıya düşse diğeri onun elinden tutar. Biz de Azerbaycan'ın acısını paylaşmak için Bakü'ye geldik. Azerbaycan'ın haklı davasında onların yanında olduğumuzu göstermek istedik" diye konuştu.

Görüşmelerde Türk parlamenterlere Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun da eşlik etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk milletvekillerinden Azerbaycan'a taziye ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN