Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Alman Avukatı: Sonuna kadar gideceğiz

Alman tv kanalı 'de aşağılayıcı ve hakaret içeren şiir okuyan Alman komedyen Jan Böhmermann hakkında suç duyurusunda bulunan Cumhurbaşkanı 'ın Alman avukatı Hubertus von Sprenger, yargıda "sonuna kadar gideceklerini" söyledi.

Giriş Tarihi: 13.4.2016 09:56
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Alman Avukatı: Sonuna kadar gideceğiz
Cumhurbaşkanı 'ı temsil eden alan Hubertus von Sprenger, kanalında yayınlanan "Heute Journal" programında yaptığı açıklamada, hukuki olarak son merciye kadar gideceklerini söyledi.


"Ben bir kişiyi savunma görevini üstlenirsem, bunu sonuna kadar götürürüm" şeklinde konuşan Avukat von Sprenger, "Cumhurbaşkanı, ilgili kişinin yargılanmasını, cezalandırılmasını, ayrıca bir daha asla bu tür bir vakanın medeni hukuk açısından tekrar etmemesini istiyor" dedi.


Von Sprenger'in açıklamalarına yer veren Dwelle de, Böhmermann hakkında okuduğu şiir nedeniyle Alman ceza yasasındaki iki ayrı maddeden soruşturma yürütüldüğünü anımsatırken 103'üncü madde olan "yabancı devlet adamlarına hakeret" suçundan dava açılabilmesi için Alman hükümetinin izni gerektiğine, Alman hükümetinin Türk hükümetinin bu yöndeki sözlü notası üzerine kurduğu Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'ndan uzmanların oluşturduğu komisyonun ise kararını henüz açıklamadığına çekti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise "hakaret" suçunu düzenleyen 185' madde uyarınca Böhmermann hakkında suç duyurusunda bulunduğu da vurgulayan DWelle, ayrıca Böhmermann'ın evinin polis korumasına alındığı bildirildiğine de dikkat çektikten sonra komediyen için "ZDF kanalında 31 Mart'ta yayınlanan programında Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında okuduğu küfürlü şiir nedeniyle 'hakaret' suçlamasıyla karşı karşıya" dedi.


Haberde Jan Böhmermann'ın ise bu haftaki programını iptal ettiğini duyurduğu, Böhmermann ve prodüksiyon firmasının da bu karara, "konuyla ilgili çok fazla sayıda haber yapılması ve ilginin program ve Böhmermann'ın üzerinde olması nedeniyle artan kamuoyu baskısını gösterdiğı" belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Alman Avukatı: Sonuna kadar gideceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN