Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve anlaşmayı dondurdu

Giriş Tarihi: 18.4.2016 10:34
Suudi Arabistan ve İran anlaşmayı dondurdu

Dünya piyasasında söz sahibi ülkeler, petrol üretim seviyesini ve fiyatları dondurup dondurmamayı görüşmek için dün Katar'ın başkenti Doha'da bir araya geldi.

Dünya piyasasında söz sahibi ülkeler, petrol üretim seviyesini ve fiyatları dondurup dondurmamayı görüşmek için dün Katar'ın başkenti Doha'da bir araya geldi. Ancak toplantılara katılan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri ve OPEC harici petrol üreticisu ülkeler, Aralık 2015'te de olduğu gibi yine uzlaşamadı.

ANLAŞMADA İSTENİLEN

Masada bulunan anlaşma metninde, OPEC tarafından yapılan üretim seviyesinin ocak ayında bulunan 32 milyon varil düzeyinde tutulması ve bu kararın ekim ayına kadar sürdürülmesi yazıyordu. Üretici ülkeler, üretimin dondurulması halinde petrol fiyatlarında orta ve uzun vadede istikrarın geri döneceğini düşünüyor.

İRAN SICAK BAKMADI

Gazete Habertürk'ün haberine göre; , anlaşmanın yürürlüğe girmesi için tüm OPEC üyeleri tarafından onaylanması konusunda ısrar etti. Ancak'ın üretim dondurma fikrine sıcak bakmaması ve bu nedenle görüşmelere temsilci göndermemesi, anlaşmanın hayata geçmesini engelledi.

BUNDAN SONRASI MUAMMA

Toplantı sonrası yapılan açıklamalarda, anlaşmaya ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaç duyulduğu belirtildi. OPEC'in olağan bir sonraki toplantısı, Haziran'da yapılacak. Bu süre zarfında petrol üretiminin dondurulmasına yönelik olağanüstü bir zirvenin daha gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suudi Arabistan ve İran anlaşmayı dondurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN