Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'PKK’nın saldırılarını durdurmak için mücadele ediyoruz'

'de önde gelen silahlı muhalif gruplardan İslam Ordusu'nun kuzey cephesi komutanı Faris, terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD'nin Halep merkezdeki muhaliflerin İdlib ile bağlantısını kesme girişimlerini engellemek için mücadele ettiklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 3.5.2016 12:02
'PKK’nın saldırılarını durdurmak için mücadele ediyoruz'

Kastillo yolu, Halep merkezden İdlib'e, oradan sınırına uzanan muhaliflerin kontrolündeki alana geçit sağlıyor. Halep merkezin kuzeyinden Türkiye'ye ulaşan insani koridorun kapatılmasında işbirliği yapan PYD ve rejim, şimdi de bu çıkışın kapatılması için ortak hareket ediyor. Bu açıdan Halep merkezin çıkış yolu üzerindeki boğazın sol yakasında, PYD kontrolündeki Şeyh Maksud bölgesi stratejik önem arz ediyor. PYD, adacık şeklindeki bölgeden, boğazın kapanmasını engellemeye çalışan muhaliflere baskı uyguluyor.

İslam Ordusu'nun Halep-İdlib-Lazkiye-Hama operasyonlarından sorumlu Ebu Faris, AA muhabirine yaptığı açıklamada, grubun esas etkinlik alanı olan Şam'dan kuzeye açıldıklarını ve PYD'nin Kastillo yoluna saldırılarını durdurmak için mücadele ettiklerini anlattı.

Faris, PYD'nin İslam Ordusu'nun geçen ay başındaki operasyon sırasında Kastillo yolunun doğusunda PYD'nin kontrolündeki Şeyh Maksud'ta kimyasal silah kullandığını iddia ettiğini anımsatarak, şunları söyledi:

"Bu operasyonda da Fil Füzesi adı verilen oldukça güçlü füzelerimizi kullandık. PKK ise fil füzesi ile yapılan saldırıyı kimyasal olarak lanse etti. PKK'nın bu girişiminin Cenevre'deki görüşmelerine denk gelmesini iyi okumak gerek. Müzakere heyetindeki üyemiz Muhammed Alluş'un devre dışı bırakılması için ne tür baskılar olduğunu biliyoruz. Bunlar işe yaramayınca PKK araya girerek bu propaganda ile muhalifleri saf dışı bırakmak istedi.

Faris, Esed rejiminin ilk günden bu yana ateşkesi ihlal ettiğini vurgulayarak, "Buna bir süre sessiz kaldık ancak rejim saldırılarının boyutu büyüdükçe meşru müdafaa hakkımızı kullanarak Halep'te, Lazkiye, Hama ile Humus'un kuzeyinde operasyonlara başladık" ?dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'PKK’nın saldırılarını durdurmak için mücadele ediyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN