Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, gemilerine açtı

Giriş Tarihi: 27.5.2016 11:30 Güncelleme Tarihi: 27.5.2016 11:43
Güney Kore, Kuzey Kore gemilerine ateş açtı

donanması, ihtilaflı batı deniz sınırını geçen gemilerine uyarı i açtı.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, karasularına giren donanmasına ait bir askeri geminin ve bir balıkçı teknesinin uyarı inin ardından geri çekildiği belirtildi.

Gemilerin, karasularında 10 dakika kaldığını bildiren yetkililer, Güney Kore donanmasının geri çekilme çağrısının ardından beş kez uyarı ateşi açtığını kaydetti.

Uyarı ateşi, can ya da mal kaybına yol açmadı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dün Güney ve Kuzey Kore'den müzakerelere başlamalarını istemiş, Seul ve Pyongyang yönetiminin "yeniden diyalog yolu bulması gerektiğini" belirtmişti.

KUZEY KORE ORDUSUNUN ÖTEKİ YÜZÜ

Güney Kore, Pyongyang'ın geçen hafta yaptığı "askeri görüşmelere başlama" teklifine, Kuzey'in "nükleer silahlardan arınmaya öncelik vermesi" şartını koşarak olumsuz yanıt vermişti.

Güney Kore Savunma Bakanlığı sözcülerinden Mun Sang-gyun, Seul yönetiminin nükleer silahlardan arınmayan Kuzey Kore ile görüşmesinin "uluslararası camianın Pyongyang'a karşı yaptırımlarında zafiyete yol açabileceğini" ifade etmişti.

KUZEY KORE'YE BÖYLE GÖZDAĞI VERDİLER

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, geçen ay sonunda, Kuzey Kore'nin istediği an nükleer deneme yapabileceğine ve yeni bir orta menzilli füzeyi her an fırlatılmak üzere hazırda beklettiğine inandıklarını söylemişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 6 Ocak'ta hidrojen bombası ve 7 Şubat'ta roket denemesi yaptığını açıklayan Kuzey Kore'ye ağır yaptırım kararı almıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Kore, Kuzey Kore gemilerine ateş açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN