Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yollara kızdı, ’nın ilk kadın başkanı oldu

Giriş Tarihi: 21.6.2016
Yollara kızdı, Roma’nın ilk kadın başkanı oldu
İtalya'da önceki gün yapılan kısmi yerel seçimlerin ikinci turunda iktidardaki Demokrat Parti, Milano ile Bologna 'yı kazanmasına rağmen, başkent ile Torino'yu kaybederek büyük darbe aldı. Seçimlerin ardından en çok konuşulan ise Roma'nın yeni belediye başkanı oldu. Beş Yıldız Hareketi'nin adayı Raggi oyların yüzde 67'sini alarak, "Ebedi Şehir" olarak anılan kentin 3 bin yıllık tarihindeki ilk kadın belediye başkanı oldu. Siyasi deneyimi olmayan Raggi'yi 13 milyar euroluk borç, kriz haline dönüşen çöp ve ulaşım sorunu ile mafyatik yapılanmaları gibi sorunlar bekliyor. Vatikan'ın Roma'daki varlıklarına ilişkin emlak vergisi uygulayacağını açıklayarak dikkatleri üzerine çeken Raggi, kendi anlatımıyla oğlu Matteo'nun doğumundan sonra düzensiz park eden araçlar yüzünden bebek arabasını sürmekte zorlandığı yollar ve kaldırımlardan bezince kent sorunlarıyla ilgilenmeye başladı. 2013'te girdiği seçimlerde Roma Belediye meclis üyeliğine seçilen Raggi'nin sade vatandaşlıktan siyasi yıldızlığa geçişi oldukça hızlı oldu. Devletten 42 milyon euroluk seçim yardımını reddeden Raggi, kampanyasını seçmenlerinin maddi desteğiyle yürüttü.

GARSONLUK YAPMIŞTI
Üniversite yıllarında bebek bakıcılığı ve garsonluk yapan 37 yaşındaki Virginia Raggi, seçim kampayasını "Cesaret. Birlikte Her Şeyi Değiştireceğiz" sloganı üzerine kurdu.

TORİNO ONA EMANET
Torino'da yine Beş Yıldız Hareketi'nin 32 yaşındaki kadın adayı Chiara Appendino oyların yüzde 55'e yakınını alarak seçimi önde tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yollara kızdı, Roma’nın ilk kadın başkanı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN