Türkiye'den 'ya izin yok!

Türkiye, Savunma Bakanlığı Ralf Brauksiepe'nin İncirlik üssündeki Alman tesislerini temmuz ayında ziyaretine izin vermedi. Ankara, Federal Meclis'in "soykırım" kararı nedeniyle ziyareti iptal etti.

Giriş Tarihi: 23.6.2016 11:04 Güncelleme Tarihi: 23.6.2016 11:04
Türkiye'den Almanya'ya izin yok!

Alman Bild gazetesinin haberine göre, Türkiye, Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in vekili Müsteşar Ralf Brauksiepe ve beraberindeki heyetin İncirlik üssüne temmuz ayında yapmayı planladığı ziyareti iptal etti.

Ziyaretin Alman Federal Meclisi'nde kabul edilen "Ermeni soykırımı" kararı nedeniyle iptal edildiği ve Türkiye'nin bu kararla Alman politikacıların İncirlik'te istenmediği mesajını vermeyi hedeflediği belirtildi.

Alman Korgeneral Dieter Warnecke, Savunma Komisyonu'nda kapalı yapılan bir görüşmede Türkiye'nin iptal gerekçesi olarak "Ermeni soykırımı" kararını somut olarak dile getirdiğini söyledi.

ALMANYA SAVUNMA BAKANI'NINDAN KÜSTAH TÜRKİYE AÇIKLAMASI

GİRİŞ YASAĞI GETİRİLDİ

Bild gazetesinde yer alan haberde, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın Ankara'daki Büyükelçiliği'ne gönderdiği yazıda, İncirlik üssüne "askeri ve teknik personelin" girişine izin verileceği ancak müsteşar ve heyette yer alan milletvekillerine giriş yasağı getirildiği ifade edildi.

Adana'daki İncirlik üssünde IŞİD'le mücadele amacıyla ordusuna ait keşif uçakları ve tank uçakları bulunuyor. Türkiye, Alman personelin ihtiyaçlarını gidermesi için üssün içinde bir tesis inşa etmesine izin vermişti.

Alman Federal Meclisi'ndeki "Ermeni soykırım" iddiaları kararına rağmen, Ankara askeri tesisin inşa edilmesine ses çıkarmamıştı ancak geçtiğimiz haftalarda Alman gazetecilerin İncirlik üssüne girmesine de izin verilmemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den Almanya'ya izin yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN