Merkel'den 'ye gönderme! Üzümleri seçmenize izin vermeyeceğiz

Giriş Tarihi: 28.6.2016 14:17 Güncelleme Tarihi: 28.6.2016 14:25
Merkel'den İngiltere'ye gönderme! Üzümleri seçmenize izin vermeyeceğiz

Almanya Başbakanı Angela Merkel AB toplantısı öncesinde Federal Parlemento’da ’nin birlikten ayrılması konusunda milletvekillerini bilgilendirdi. ’nin AB’den ayrılma kararını üzüntüyle karşıladığını, ancak İngiliz halkının tercihine saygı duyduğunu belirten Merkel, 27 AB ülkesinin birliğin geleceğine ilişkin doğru kararları verebilme yeteneğini göstermesi gerektiğini söyledi.

'nin AB ile gelecekte nasıl bir ilişki istediğine kendisinin karar vereceğini belirten Merkel, öncelikli olarak 'nin çıkış başvurusunu yapmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Merkel, başvuru yapılmadan ile çıkış konusunda resmi ya da gayri resmi müzakere olmayacağını dile getirdi. İki yıllık geçiş sürecinin çıkış başvurusunun remen yapılmasıyla başlayacağını kaydeden Merkel,"İngiliz dostlarımıza sadece şunu tavsiye edebilirim: Çıkış gerçekleşene kadar tüm hak ve sorumluluklar eksiksiz yerile getirilmeli" dedi.

MERKEL: YAPTIRIMLARIN KALKMASI MİNSK'E BAĞLI

AYRICALIK YAPILMAYACAK

"Avrupa ailesini terk eden bir ülke, sorumluluklardan kurtulacağını ama ayrıcalıklı durumun süreceğini düşünmemeli" diyen Merkel, İngiltere'nin sadece üzümleri seçmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

İHTİYACIMIZ OLAN GÜÇLÜ AVRUPA

AB'nin geleceğine ilişkin şimdilerde ortaya farklı görüşler atıldığına değinen Almanya Başbakanı, birliği güçlendiren her önerinin doğru, birlikten uzaklaşmayı savunan önerilerin ise yanlış olduğunu vurguladı. "Bizim ihtiyacımız olan güçlü bir Avrupa" diyen Merkel, bunun vatandaşların kendisini AB ile bütünleşmiş hissettiği bir Avrupa olduğunu ve buna Brüksel ve diğer başkentlerin katkı vermesi gerektiğini dile getirdi. Merkel, AB'nin güçlü olduğunu ve İngiltere'nin birlikten çıkmasıyla başa çıkabilecek durumda olduğunu da vurguladı.

ALMANYA'DAN TÜRKİYE'YE TEHDİT GİBİ AÇIKLAMA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel'den İngiltere'ye gönderme! Üzümleri seçmenize izin vermeyeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN