Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da kritik buluşma! 7 ay sonra bir ilk

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı için Soçi'ye gelecek olan Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Bu görüşme 24 Kasım'da meydana gelen uçak olayından sonra Türkiye'den 'ya ilk üst düzey ziyaret olma özelliği taşıyor.

Giriş Tarihi: 1.7.2016 12:02 Güncelleme Tarihi: 1.7.2016 13:52
Rusya'da kritik buluşma! 7 ay sonra bir ilk

Dışişleri Bakanı ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 'nın Soçi şehrinde görüşmeye başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telefon görüşmesinde vardıkları anlaşma doğrultusunda bugün Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı için Soçi'ye gelecek olan Mevlüt Çavuşoğlu Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Bu ziyaret 24 Kasım'da yaşanan uçak düşürme hadisesinden sonra Türkiye'den Rusya'ya düzenlenen en üst düzeyde ziyaret oluyor.

ÇAVUŞOĞLU İLE LAVROV GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Soçi şehrindeki görüşmesi sona erdi. Rusya ile 24 Kasım 2015'te yaşanan uçak krizinden sonra bu ülkeye ilk kez ziyaret düzenleyen Türk bakan olan Çavuşoğlu'nun Lavrov'la görüşmesi Soçi'de resmi görüşmelerin yapıldığı Rus Otel'de yapıldı. Görüşmenin başında kısa bir açıklama yapan Çavuşoğlu, zamanlama açısından önemli olan bu toplantıya (Karadeniz Ekonomik İşbirliği Toplantısı) davet edilmesi ve sıcak karşılama için Lavrov'a teşekkür etti. Bu organizasyonun 25. yılını kutlandığını dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye ve Rusya'nın bu organizasyondaki çabalarının çok etkili olduğunu kaydetti.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞNESİNDE ELE ALINAN KONULAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'e gönderdiği mektubun ardından telefonda da görüştüklerini anımsatan Çavuşoğlu, "Bu çok yapıcı ve olumluydu. İlişkilerimizin normalleşmesi ve arzulanan seviyeye çıkarılması için bize de görüşmede ele alınan konuları takip etme talimatı verildi." diye konuştu.

GÖRÜŞME BASINA KAPALI GERÇEKLEŞTİ

Lavrov ise Çavuşoğlu'na Karadeniz Ekonomik İşbirliği Toplantısına katılımından dolayı teşekkür etti. Bu toplantı vesilesiyle taraflar arasında ikili görüşme imkanı oluşacağını dile getiren Lavrov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Putin'e gönderdiği mesaj ve yaptığı telefon görüşmesi bağlamında ilişkilerin normalleşmesi için pratik adımları ele alacaklarını kaydetti. Lavrov ve Çavuşoğlu, kısa bir süre basın mensuplarına görüntü verdikten sonra baş başa görüşmeye geçti. Görüşme 36 dakika sürdü.

KREMLİN'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

Öte yandan bugün Kremlin'den bugün gelen açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşebileceği bildirildi. Açıklamada "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in Eylül ayında düzenlenecek g-20 zirvesinden önce görüşebilir." dendi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Uçak olayından sonra Rusya'ya ilk üst düzey resmi temas olan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Lavrov görüşmesi sona erdi. Bakan Çavuşoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Tüm kısıtlamaları kaldırmak için ilgili kurumların üzerine düşeni yapması gerekiyor. Bunun koordinasyonunu biz Dışişleri Bakanlığı olarak yapacağız. bu 7 aylık süreçte bile NATO içerisinde alınan uluslararası yaptırım kararlarına uymayan tek ülke olduk. İlişkilerimizin normalleşeceğine inanarak hep sabırlı olduk. Rus vatandaşlarına vizesiz seyahati kaldırmadık. Bu nedenle başta turizm olmak üzere bütün yaptırımları kaldırmak için kararllığımızı ortaya koyduk. Bunun için de önümüzdeki süreçte karşılıklı görüşmeler devam edecek. Önümüzdeki süreçte Rus dostlarımızı da ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Onların da söylediği gibi bu kadar güzel hizmeti kaliteli hizmeti ve ücret olarak da makul bir seviyeyi hçbir yerde bulamayacaklarını onlar da biliyor. Rus dostlarımızda Türkiye'ye gelmek için can atıyor. Zaten şu anda herhangi bir engel de almadı. Turizmcilerimizin Havayolu şirketlerimizin ve otelcilerimizin atması gereken adımlar var bundan sonra sıra onlarda"

KREMLİN'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

İŞ DÜNYASINDA RUSYA COŞKUSU'RUSYA KISITLAMALARI KADEMELİ KALDIRACAK'

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'da kritik buluşma! 7 ay sonra bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN