'nde kaçırma olayları

'nde 344 kişinin, terör örgütü Tanrı'nın Direniş Ordusu'nca (LRA) kaçırıldığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 21.7.2016 12:06
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde kaçırma olayları

Silahlı grubun faaliyetlerini takip eden LRA Crisis Tracker platformuna göre, örgüte bağlı lı ayrılıkçılar son 6 ayda 65'i çocuk 344 kişiyi kaçırdı.

Joseph Kony liderliğinde 1980'lerde kurulan, İncil'deki 10 Emir'e göre bir devlet inşa etmeyi hedefleyen ve Uganda Devlet Başkanı Yoweri Musevini'ye karşı çıkan "Tanrı'nın Direniş Ordusu" adlı Ugandalı ve Hristiyan grup, cinayet, adam kaçırma, tecavüz ve çocukları zorla silah altına almakla suçlanıyor.

Liderlerinden Dominic Ongwen'in ocak ayında tutuklanıp Uluslararası Ceza Mahkemesine sevk edilmesinin ardından saldırılarını arttıran Tanrı'nın Direniş Ordusu eylemlerini daha çok Uganda, Sudan, ve Demokratik Kongo'nun doğusunda düzenliyor.

BM verilerine göre, örgüt, 100 binden fazla kişiyi öldürdü, 60 binden fazla çocuğu da militan veya köle olarak kullanmak üzere kaçırdı. Örgüt, insan hakları ihlalleriyle kamuoyunun tepkisini çekiyor.

Hazine Bakanlığı martta, söz konusu silahlı grup ile grubun lideri Kony'nin, yaptırım listesine eklendiğini açıklamıştı. Bakanlığın yaptırım kararı çerçevesinde LRA'nın ABD'de bulunan mal varlıkları dondurulurken, ABD vatandaşlarının bu kişilerle ticari ilişki kurması yasaklanmıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde kaçırma olayları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN