BAE'ye ait bir gemiyi alıkoydu

Giriş Tarihi: 26.7.2016 18:26 Güncelleme Tarihi: 26.7.2016 18:27
İran BAE'ye ait bir gemiyi alıkoydu

, BAE'ye ait bir gemiyi, belgelerinde Türkçe'de Basra Körfezi diye anılan bölgeyi " Körfezi" diye adlandırmadığı gerekçesiyle alıkoydu

'ın Birleşik Arap Emirlikleri'ne ait (BAE) bir gemiyi, belgelerinde Türkçe'de Basra Körfezi diye anılan bölgeyi " Körfezi" olarak adlandırmadığı gerekçesiyle alıkoyduğu bildirildi.

İran'ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı'na konuşan Huzistan Eyaleti, Denizcilik ve Limanlar İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı Ebu Talib Geraylu, gemiye ait belgelerde bölgenin Körfezi'nin yerine başka bir isimle adlandırıldığının tespit edildiğini söyledi.

İranlı yetkili, "Emirliklere ait Feodora adlı Panama bandıralı bir gemi, Fars Körfezi yerine başka bir isim kullandığı için alıkonuldu. Geminin belgelerinden bu sahte isim kaldırılana kadar hizmet vermesi engellendi." dedi.

Türkçe'de Basra Körfezi diye anılan bölgeyi İran, "Fars Körfezi", Arap ülkeleri ise "Arap Körfezi" olarak adlandırıyor. Bölgenin en eski tarihsel adının Fars Körfezi olduğunun belgelerle sabit olduğunu savunan Tahran yönetimi, bu bölgeye Arap Körfezi denilmesine karşı çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran BAE'ye ait bir gemiyi alıkoydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN