Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki kasabayı deprem yuttu

’da önceki gün yaşanan depremde, ölü sayısı 250’ye çıktı. Bölgenin dağlık olması, aramakurtarmayı sekteye uğratıyor. Amatrice ve Accumoli kasabalarında neredeyse tüm evler yıkıldı

Giriş Tarihi: 26.8.2016
İki kasabayı deprem yuttu

'da, ülkenin orta kesimlerinde önceki gün yaşanan 6.2'lik depremde bilanço ağırlaşıyor. TSİ 04.36'da meydana gelen depremde ölü sayısının 250'ye yükseldiği bildirildi. Ölenler arasında 10'larca çocuğun da bulunduğu açıklandı. 300'den fazla kişinin de yaralandığı depremde, arama kurtarma ekipleri çalışmalarını boyu sürdürdü. Roma'daki Sicil Koruma Birimi, Rieti kentinde 190, Ascoli Piceno kentinde ise 57 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Bin 500 kişinin evsiz kaldığı ve 4 bin 500 arama kurtarma görevlisinin ise çalışmalarına devam ettiği belirtiliyor.

HARİTADAN SİLİNDİLER
Korkunç sarsıntının ardından 470'ten fazla artçı şok yaşandı. Yüzlerce kişi geceyi araçlarında geçirdi. Amatrice ve Accumoli'deki evlerin neredeyse tamamı yıkıldı. Amatrice kasabasından Monica isimli bir kadın yaşadıklarını, "Araçta uyuyorduk ve tüm gece artçı sarsıntı oldu. Birçok arkadaşımız ve aileler öldü. Evlerimizi kaybettik. Herşeyimizi yitirdik, hatta korkumuzu bile" diye özetledi.
Arama çalışmalarında köpekler de kullanılıyor. Yaralılar için ülke çapında kan bağışı kampanyası da başlatıldı. Deprem bölgesi dağlık olduğu için bazı bölgelere ulaşmakta güçlük çekiliyor. Depremzedeler kurulan çadır kentlerde ve okullarda kalıyor.

ZAMANA KARŞI YARIŞ
Sivil Koruma Ajansı'nın acil durum ünitesi başkanı Immacolata Postiglione, "Operasyon gece boyunca devam etti ve daha fazla insan kurtarma ümidi kalmayıncaya kadar devam edecek" açıklamasında bulundu. 7 yıl önce L'Aquila bölgesinde meydana gelen ve 300 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan depremin İtalya'daki tarihi binaların ne kadar dayanıksız olduğunu zaten gösterdiği ve acilen bu konuda önlemlerin alınmasının düşünüldüğü belirtiliyor.

3 ÇOCUK KURTARILDI
Pascara del Tronto kasabasında Guila isimli 10 yaşında bir kız çocuğu depremden 17 saat sonra enkaz altından kurtarılmaya başladı. Çocuğun kurtarılış anı saniye saniye objektiflere yansıdı. Kurtarma ekiplerinin zayıf bir ses duyduğu ardından çocuğun metal bir kirişin altından çıkarıldığı öğrenildi. Ancak Guila'nın 9 yaşındaki kız kardeşi Giorgia'nın hayatını kaybettiği açıklandı.
İtalyan Avvenire gazetesi, Pescara del Tronto'da büyükannelerine misafirliğe giden 4 ve 7 yaşlarında 2 erkek çocuğun, evin enkazından kurtarıldığını bildirdi. Kurtarma görevlileri, büyükannenin torunlarıyla birlikte yatağın altına saklandığını ve sesini duyurmayı başardığını söyledi.

BİRKAÇ SANİYEDE BU HALE GELDİ
Amerikan New York Times ve İngiliz BBC, depremin vurduğu bölgelerin, afet öncesi ve sonrası fotoğraflarını yayımlayarak, yaşanan yıkımın boyutlarını ortaya koydu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki kasabayı deprem yuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN