'dan 11 Eylül tasarısına tepki

Kongresi'nin, 11 Eylül saldırıları nedeniyle ’a dava açılmasına olanak tanıyan yasa tasarısını kabul etmesi, Washington ile Riyad arasında gerginliğe yol açtı.

Giriş Tarihi: 30.9.2016 09:32 Güncelleme Tarihi: 30.9.2016 09:45
Suudi Arabistan'dan 11 Eylül tasarısına tepki

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 'a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkan tanıyan tasarının Senatosunun ardından Temsilciler Meclisinde de 3'te 2 çoğunlukla kabul edilerek yasalaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

"11 EYLÜL" TASARISI SENATODAN GEÇTİ!

EGEMENLİĞİN DOKUNULMAZLIĞI ZAYIFLAYACAK

Açıklamada, "Tasarının onaylanması, yüz yıllardır uluslararası ilişkilerde etkin bir gelenek olan 'egemenliğin dokunulmazlığının zayıflatılması' ilkesine karşı çıkan ülkeler nezdinde büyük bir endişe kaynağı olmuştur." ifadesi kullanıldı.

ABD KONGRESİ 11 EYLÜL TASARISINDAN VAZGEÇMİYOR!

ABD DAHİL BÜTÜN ÜLKELER OLUMSUZ ETKİLENECEK

Yasa sonucu uluslararası ilişkilerde "egemenliğin dokunulmazlığının zayıflayacağı"savunulan açıklamada, bu durumun ABD dahil bütün ülkeleri olumsuz etkileyeceği belirtildi.

BARACK OBAMA'NIN REDDİ HATIRLATILDI

ABD Başkanı Barack Obama ile bu ülkenin Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve Başkanı'nın tasarıya karşı çıkarak itirazlarını dile getirdikleri hatırlatılan açıklamada, birçok ülkenin de yasaya karşı olduklarını beyan ettikleri vurgulandı.

GERİ ADIM ATIN ÖNERİSİ

Açıklamada, ABD güvenlik birimlerinin de yasaya karşı olduğu ve bunun uluslararası ilişkilerde sorunlara yol açacağını kaydettikleri belirtilerek, söz konusu kanunun vahim ve tehlikeli sonuçlarından kaçınmak için ABD Kongresinin hikmetli davranarak gerekli adımları atması temenni edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suudi Arabistan'dan 11 Eylül tasarısına tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN