Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Peşmerge Musul'un girişine yakın bölgeleri bombalıyor!

Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçleri, terör örgütü DEAŞ'in elinde tuttuğu Musul kent girişindeki bölgeleri obüs atışlarıyla bombalıyor.

Giriş Tarihi: 2.10.2016 19:15 Güncelleme Tarihi: 2.10.2016 19:17
Peşmerge Musul'un girişine yakın bölgeleri bombalıyor!
Musul kent nden 20 kilometre mesafedeki stratejik Zertık Dağı'nda konuşlanan Peşmergelerin komutanı Albay Lokman Ebubekir, kent merkezi girişindeki Gokcelil köyü ve Bertıla kasabasını obüs atışlarıyla yoğun bir şekilde bombaladıklarını ifade etti.

Peşmerge tarafından obüs atışlarıyla bombalanan kentin doğu çevresindeki bölgelerde sadece militanların yer aldığını belirten Ebubekir, "Musul kenti girişindeki bölgelerde yaşayan Hristiyan, Yezidi, Şahbak, Arap ve Kürtler, uzun bir süre önce evlerini terk edip Erbil ve diğer güvenli bölgelere geçtiler." bilgisini paylaştı.

Hristiyanların yoğunlukla yaşadığı ve halen sadece DAEŞ militanlarının gizlendiği Bertılla kasabasının alınması için hazırlıklara başladıklarını aktaran Ebubekir, "Elimize geçen bilgilere göre kasaba tamamen boşaltılmış durumda. Militanlar, kasabanın altına kazıdıkları tünellerin içerisinde bekliyor." dedi.

Türk askerlerinin konuşlandığı Musul'un doğusundaki Zelkan askeri eğitim kampı yakınında ve DEAŞ'in elinde tuttuğu Başika ilçesinin de obüs atışlarıyla bombalandığı görüldü. Bölgedeki Peşmerge güçlerinden elde edilen bilgilere göre, söz konusu ilçede tamamen sivillerin ikamet etmediği kaydedildi.

Başbakanı Haydar el İbadi, 20 Eylül ziyareti sırasında yaptığı açıklamada terör örgütü DEAŞ'in elinde tuttuğu Musul kentinin birkaç ay içerisinde geri alınacağını belirtmişti.

ABD Başkanı Barack Obama da 28 Eylül'de, Musul'un DEAŞ'ten geri alınması operasyonuna destek kapsamında Irak'a ilave 600 asker daha göndermek için hazırlık yaptığını bildirmişti.

IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, Musul'u kurtarma operasyonuna hangi güçlerin katılacağına karar verildiği ve askeri plana göre kent merkezinde sadece Irak ordusuna bağlı askerler ve federal polis güçlerin kalacağını ifade etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peşmerge Musul'un girişine yakın bölgeleri bombalıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN