'te basın özgürlüğüne darbe!

'te Türk gazeteciler konferansta konuşturulmadı. Türk gazetecilerin katıldığı '15 Temmuz' paneli iptal edildi.

Giriş Tarihi: 14.10.2016 13:25 Güncelleme Tarihi: 15.10.2016 01:39
İsveç'te basın özgürlüğüne darbe!

'te Türk gazeteciler konferansta konuşturulmadı. Türk gazetecilerin katıldığı '15 Temmuz' paneli iptal edildi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin düzenleyeceği 15 Temmuz konferansı hükümeti tarafından engellendi. A Haber yayın danışmaları Kerim Ulak ve Orhan Sali'nin konuşmacı olduğu konferansın salonu iptal edildi..

"BU İSVEÇ DEMOKRASİSİ İÇİN BİR AYIPTIR!"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş A Haber canlı yayınına telefonla bağlanarak 'in 15 Temmuz panelini engellemesi hakkında konuştu. Kurtulmuş: "Böylesine önemli bir olayı anlatmak için orada bulunan gazetecilerin yayın yapmasına müsaade etmemek hiçbir akıl ve mantık ölçüleri içerisinde anlatılamaz. Bu İsveç demokrasisi için bir ayıptır, ümit ederim ki birkaç kişinin kişisel kararıyla alınmış olan bir durum olsun" ifadelerini kullandı.

BASIN YAYIN ENFORMASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN KINAMA

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), İsveç'te bugün düzenlenmesi planlanan "15 Temmuz" panelinin iptal edilmesini kınadı.

BYEGM'den, İsveç'te bugün düzenlenecek "15 Temmuz-Kanlı Darbenin Perde Arkası" panelinin bazı İsveçli parlamenterlerce iptal edilmesi ve Türk gazetecilerin konuşturulmamasına ilişkin bir açıklama yapıldı.

"İsveçli gazeteciler 15 Temmuz'a ait fotoğrafları görmemişler bile!"

Bu girişimin basın ve ifade özgürlüğüne yapılmış bir darbe olduğunun altı çizilen açıklamada, "Türkiye'nin demokratik, parlamenter sistemini hedef alan 15 Temmuz hain darbe girişiminin, uluslararası kamuoyuna anlatılması amacıyla düzenlenmesi planlanan panelin iptal edilmesi, İsveç gibi basın özgürlüğü yasasının dünyadaki en eski yasal mevzuatına sahip ülke olması geleneğiyle bağdaşmamaktadır."

Açıklamada, İsveç'in bu tutumuna yönelik, diğer Avrupa ülkelerince tepki gösterilmesi için çağrıda da bulunuldu.

Kurtulmuş: "Bu İsveç demokrasisi için bir ayıptır!" İsveç'te basın özgürlüğüne darbe!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsveç'te basın özgürlüğüne darbe!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN