BM'den 'ya Halep'te 'insani molayı' uzatması çağrısı

Giriş Tarihi: 21.10.2016 10:46
BM'den Rusya'ya Halep'te 'insani molayı' uzatması çağrısı

BM Özel Temsilcisi Mistura, 'nın ve rejiminin Halep'teki hava saldırılarını tek taraflı durdurmasını memnuniyetle karşıladıkları belirterek, "İnsani molanın birkaç gün sürmesini umut ediyoruz." dedi.

BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, BM Güvenlik Konseyinde 'nın vetosu nedeniyle yaşanan tıkanıklığı aşmak için Kanada öncülüğünde aralarında Türkiye'nin de olduğu 70'ten fazla ülkenin katıldığı gayri resmi toplantıya telekonferans yoluyla kaltıldı.

Muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde yaşayan sivillerin sürekli bombalara maruz kaldığını söyleyen de Mistura, "Uluslararası toplum birleşip 'de devam eden katliamı durdurmaz ve siyasi çözüm için bir yol haritası çizmezse ölümler artacak ve sorunlar peşimizi bırakmayacak." şeklinde konuştu.

Rusya'nın ve Suriye rejiminin Halep'teki hava saldırılarını tek taraflı durdurmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden de Mistura, "İnsani molanın birkaç gün sürmesini umut ediyoruz, Halep halkının ve bizim buna ihtiyacımız var." dedi.

De Mistura, "insani molanın" ardından hava saldırılarına aynı şekilde devam edilirse Halep'in iki ay içinde yerle bir olacağı uyarısını yineledi.

DEAŞ ile mücadele konusunda da değerlendirmede bulunan de Mistura, "DEAŞ ile mücadele yeni çatışmalar yaratabilir, DEAŞ'in yerini doldurmaya çalışan taraflar olabilir." ifadesini kullandı.

De Mistura, Suriye'de ateşkesin yeniden sağlanması için Halep'te hava saldırılarına ve çatışmalara son verilmesi, El-Nusra'nın Halep'i terk etmesi, kuşatmaların kaldırılması gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM'den Rusya'ya Halep'te 'insani molayı' uzatması çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN