Akdeniz mezarlığına 240 kurban daha

Giriş Tarihi: 4.11.2016
Akdeniz mezarlığına 240 kurban daha

Libya - İtalya arasında mültecileri taşıyan 2 gemi battı. Kurtulanların anlattıklarına göre 240 kişi öldü. Akdeniz mezarlığının son kurbanlarının hiçbirinin cansız bedenine ulaşılamadı

Ortadoğu ve Afrika'daki savaşlardan, çatışmalardan, iç karışıklıklardan, ekonomik krizlerden kaçanların umut yolculuğu yine facia ile bitti. Birleşmiş Milletler'den (BM) dün yapılan açıklamada Libya ile İtalya arasında iki geminin batması sonucu 240 mülteci yaşamını yitirdi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Carlotta Sami, "Felaket iki geminin Libya açıklarında batmasıyla yaşandı. 240 kişinin yaşamını yitirdiğini, İtalya'nın Lampedusa Adası'na dün ulaşan 31 mültecinin anlattıklarından öğrendik. İki tekne denizin aşırı dalgalı olması nedeniyle battı. Şimdiye kadar ölen mültecilerin hiçbirinin cansız bedenine ulaşamadık" dedi.

EN ÖLÜMCÜL YIL
BM Sözcüsü Sami ayrıca "Batan ilk gemiden 29 kişi kurtuldu. Teknelerinde yaklaşık 120 kişi varmış. Ardından arama kurtarma ekipleri denizde yüzen iki kadın gördü. Anlattıklarına göre onları taşıyan teknede de yaklaşık 120 kişi varmış ve hepsi kaybolmuş. Her iki teknedeki mültecelerin büyük bir kısmı Afrika'dan" dedi. Anadolu Ajansı'na bilgi veren Uluslararası Göç Örgütü Sözcüsü Joel Millman, "Akdeniz'de bu yıl ölenlerin sayısı 4 bin 220'e yükseldi" dedi. BM, Akdeniz'de bu yılın başından beri yaşamını yitirenlerin sayısının geçmiş yılları geride bıraktığını açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz mezarlığına 240 kurban daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN