Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu dünyadan bir Fidel Castro geçti

Giriş Tarihi: 27.11.2016
Bu dünyadan bir Fidel Castro geçti

Küba'yı yarım asır yöneten ve 'son devrimci' olarak anılan Fidel Castro, 90 yaşında öldü. Sevenleri büyük üzüntü yaşarken, ABD'ye sığınan Kübalılar ise kutlama yaptı
Küba devriminin lideri ve ülkesini yarım asır boyunca tek parti yönetimiyle yöneten Fidel Castro, önceki gece 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. 2006'da geçirdiği bağırsak kanamasının ardından kademeli olarak devlet yönetimini kardeşine bırakan Castro, halkın karşısına nadiren çıkıyordu. Yerel saatle 22:39'da, Havana'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Castro'nun ölüm haberini de dünyaya kardeşi ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro duyurdu. Castro'nun ölümünün ardından ülkede 9 günlük yas ilan edildiği, naaşı yakılan Castro için cenaze töreninin ise 4 Aralık'ta düzenleneceği öğrenildi.

DIŞİŞLERİ'NDEN FİDEL CASTRO MESAJI

11 ABD BAŞKANI GÖRDÜ

Görev süresinde 11 ABD başkanı gören ve kurmaylarına göre CIA'nın 638 suikast girişiminden kurtulan Küba lideri, 1926'da İspanya göçmeni zengin bir toprak sahibi olan Angel Castro y Argiz ile çiftlik evinin çalışanı Lina Ruz Gonzalez'in evlilik dışı çocuğu olarak dünyaya geldi. Gençlik yıllarında Amerikan Beyzbol Ligi'nde oynama hayali kurmuştu. Ancak ABD'nin desteğiyle darbe yaparak yönetime gelen Fulgencio Batista'ya karşı başlayan ayaklanmada oynadığı liderlik rolü, onu 20'nci yüzyılın en çok konuşulan isimlerinden biri yaptı.DIŞİŞLERİ 'NDEN TAZİYE MESAJI

ABD ile Rusya'yı nükleer savaşın eşiğine getiren 1961 krizinde oynadığı rol, ABD'ye karşı Domuz Körfezi'nde kazandığı zafer ve öncülük ettiği devrim sayesinde kimileri tarafından büyük bir lider ve halk adamı olarak anıldı. Kimileri ise komünist rejimi ve totaliter politikaları öne sürerek Castro'yu diktatör olarak nitelendirdi. Nitekim Küba'dan kaçarak ABD'ye yerleşen göçmenlerin yoğun şekilde yaşadığı Miami'de, Castro'nun ölümünü sevinçle karşılayan gruplar sokaklarda kutlama düzenledi. Küba'ya 150 km. mesafedeki Miami'de "Castro öldü Küba kurtuldu" pankartları açıldı.
Türk Dışişleri de Castro için bir açıklama yayımlayarak, "Küresel adaletsizliğe karşı çıkmış, daha eşitlikçi ve dayanışmacı bir dünya kurulması için çalışmıştır. 'Başka türlü bir dünya mümkündür' sözleri de, hangi siyasi görüşten olursa olsun, bugün Latin Amerika'dan Asya'ya, Ortadoğu'dan Afrika'ya, milyarlarca insanın ortak özlemini yansıtmaktadır" ifadelerine yer verdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu da "Tarih seni asla unutmayacak Fidel Castro" mesajını paylaştı.TÜRKİYE Zİ YARETİ NDE ATATÜRK 'Ü ÖVDÜ

Fidel Castro, 1990'da gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde, kendisinin 1956 yılında Granma gemisiyle Küba'ya gelişini, Mustafa Kemal Atatürk'ün Bandırma gemisiyle Samsun'a çıkışına benzetip "Atatürk büyük bir zafer kazandı, biz de tam 40 yıl sonra ülkemizden faşistleri kovmak için gemiyle Havana'ya çıktık. Biz de zaferle kucaklaştık" demişti. Castro ülkesine bir de Atatürk büstü yaptırmıştı.HAYATININ 15 DÖNÜM NOKTASI

13 Ağustos 1926'da doğdu. 1945'te Havana Üniversitesi'nde hukuk eğitimine başladı. Burada politik öğrenci hareketlerine katıldı ve liderlik etti. 1952'de ise General Fulgencio Batista askeri yönetim ilan etti.
26 Temmuz 1953'te, destekçileriyle birlikte silahlı direniş başlattı ve Mocada kışlasını bastı. Başarısız baskında birçok Castro yanlısı ölürken Fidel ve Raul Castro kardeşler ve destekçileri 15 yıl hapse mahkûm edildi. Ancak 2 yıl sonra aftan yararlanarak serbest bırakıldı ve Che Guevera'yla tanışacağı Meksika'ya gitti.
2 Aralık 1956'da Che Guevera ve 80 militanla birlikte Granma yatıyla Küba'nın güneyine çıktılar. Burada başlattıkları mücadele kısa zamanda bölge halkının desteğini kazandı.
8 Ocak 1959'da Castro ve Guevera, uzun bir mücadelenin ardından Küba'nın başkenti Havana'ya kutlamalarla girerken, Batista iktidarı bırakmak ve ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.
15 Nisan 1961'de ABD'nin desteklediği sürgündeki Kübalılar, yönetimi ele geçirmek için Domuzlar Körfezi Çıkarması'nı denedi. Ancak Castro güçleri bu işgal girişimini bertaraf ederken Fidel ilk kez devrimin sosyalist bir devrim olduğunu açıkladı ve Küba'nın "ABD'yle ticaret yapmak zorunda olmayan tek devlet olduğunu" söyledi.
13 Şubat 1962'de, ABD'nin Türkiye'ye, Rusya'nın da Küba'ya yerleştirdiği füzeler dolayısıyla Soğuk Savaş gerilimi zirve yaptı. JF Kennedy yönetimi ekim ayında nükleer savaş tehlikesini sebep göstererek Küba'yı denizden abluka altına aldı. Moskova yönetimi, ABD'nin adayı işgal etmeme sözü karşılığında füzelerini geri çekti.
3 Ekim 1965'te Küba Komünist Partisi'ni kurdu.
1975'te "Emperyalist zincirin en zayıf halkaları" olarak tanımladığı Afrika ülkelerine Kübalı askerler gönderilmeye başladı.
13 Temmuz 1989'da, devrim hareketinin başından beri Castro saflarında yer alan ve o dönem Afrika'da görev yapan General Arnaldo Ochoa'yı vatana ihanet suçundan kurşuna dizdirdi. Bu olay tepki görmesine neden oldu.
29 Ağustos 1990'da en büyük destekçileri Sovyetler Birliği'nin çöküşü ve ekonomik sıkıntıların ağırlaştığı dönemde Castro özel bir barış zamanı ilanında bulundu. Ada devleti, turizm sektöründen gelen kazançlarla ayakta kaldı.
18 Ma rt 2003'te 75 muhalif tutuklanıp ağır hapis cezalarına çarptırılınca Avrupa Birliği de Küba'ya yönelik yaptırımlar devreye soktu. Bu tutuklular ancak 2010'da Katolik Kilisesi'nin girişimiyle serbest kaldı.
31 Temmuz 2006'da bağırsak kanaması geçirdi liderliği kardeşi Raul Castro'ya devretti.
24 Şubat 2008'de resmi olarak başkanlık koltuğunu bıraktı.
19 Nisan 2011'de son resmi görevi olan Komünist Parti Genel Sekreterliği koltuğundan da çekilen Castro, bu görevi de kardeşi Raul Castro'ya devretti.
19 Nisan 2016'da Küba Komünist Partisi'nin yedinci kongresinde yaptığı konuşması adeta veda niteliğindeydi. Bu konuşmasında "Hepmizin zamanı sona erecek ama Küba komünistlerinin fikirleri baki kalacaktır" ifadelerini kullandı.
PUTİN: MODERN TARİHİN SİMGESİ

Ca stro'nun ölümünün ardından dünya liderleri de taziye mesajları yayımladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin "Ağabeyiniz Fidel Castro'nun ölümü nedeniyle tüm Küba halkına en derin taziye dileklerimizi iletiyoruz. Bu olağanüstü devlet adamının adı haklı olarak modern dünya tarihinde bir dönemin simgesi olarak görülüyor" mesajını yayımlarken, Küba'nın bir diğer yakın müttefiği Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro da "Bayrağı taşımak bize düştü" dedi. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, "Hindistan büyük bir dostunun yasını tutuyor", Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ise "Yoldaş Castro sonsuza dek yaşayacak" mesajlarını paylaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu dünyadan bir Fidel Castro geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN