Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanya'da çiftliği kuruldu

Giriş Tarihi: 13.3.2017 16:07
İspanya'da sinek çiftliği kuruldu

İspanya'da kurulan ülkenin ilk çiftliği, ve yetiştiriciliğinde olarak kullanılmak üzere sinek yetiştiriyor.

İspanya basınında çıkan haberlere göre, Alicante şehrinde kurulan çiftliği, yönünden zengin olan sinekleri, ve yetiştiriciliğinde olarak kullanılmak üzere yetiştiriyor ve ihraç ediyor.

Sinek ları yemi, yemi veya daki gibi doğal düşmanları yok etmek için kullanılıyor. Ayrıca teki sinekleri beslemek için çöplerin kullanılması sayesinde bu tür atıkların doğal dönüşümü sağlanıyor.

HER TÜRDEN SİNEK VAR

Sinek çiftliğinin yöneticisi Carlos Rojo, çiftlikte her türlü sineği yetiştirdiklerini belirterek zararlı olarak bilinen sineklerin protein yönünden çok zengin olduklarını, dünyanın çeşitli bölgelerine bu ürünleri ihraç ettiklerini söyledi.

Ürünlerinin insan tüketimine yönelik olmadığını anlatan Rojo, bu ürünlerin gerekli bilimsel araştırmalar yapıldıktan sonra yüksek ve besleyici protein içeriklerinden dolayı insanlar tarafından da tüketilebileceğini iddia etti.

UZMANLAR TARAFINDAN SÜREKLİ KONTROL EDİLİYOR

Her yıl 20 milyon sineğin yetiştirildiği çiftlikte ayrı ve izole kafeslerin kullanıldığını belirten Rojo, sinek yetiştiriciliğinin herhangi bir hayvan çiftliğindeki şartlara benzediğini, sineklerin gelişim hızı olarak uzmanlar tarafından sürekli kontrol edildiklerini kaydetti.

Rojo, sinek larvalarının türlere bağlı olarak değiştiğini, bir kilo larvadan 10 bin ile 40 bin sinek çıktığını, larvaların büyüklüklerinin ve ağırlıklarının türlere ve beslenme türüne bağlı olarak değiştiğini söyledi.

Günlük sayısını artırmaya çalıştıklarını belirten Rojo, olabildiğince çok sinek larvası üreterek dondurulan larvaların endüstriyel alanda daha fazla kullanılmasını amaçladıklarını ifade etti.

Sinek çiftliğinin yöneticisi Rojo, sinekleri hayvansal ve kökenli ürünlerle beslediklerini, bu sayede atıkların ve çöplerin değerlendirildiğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'da sinek çiftliği kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN