Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''nin BM'ye ları azaltması çalışmaları olumsuz etkiler'

Giriş Tarihi: 17.3.2017 11:01
'ABD'nin BM'ye yardımları azaltması çalışmaları olumsuz etkiler'

BM i Antonio Guterres, sine en büyük katkıyı sağlayan 'nin bu ları azaltmasının kurumun faaliyetlerine olumsuz etki yapacağını kaydetti.

'nin taslağında ile dış için ayrılan bütçede yüzde 28 oranında yapılması öngörülüyor. Bu kesintiden henüz ne kadar olacağı açıklanmasa da ve bağlı kuruluşların da etkileneceği belirtildi.

''REFORM YAPILMASI GEREKTİĞİNE İNANIYOR''

BM sü Stephane Dujarric, konuya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Guterres'in BM'ye olan desteklerinden dolayı ABD'ye minnettar olduğunu kaydederek, "Genel Sekreter kaynakların en etkili ve yararlı şekilde kullanılması için BM'de reform yapılması gerektiğine inanıyor. Ancak ani fon kesintisi geçici çözümler bulmaya zorlayacak ve reformların uzun dönemli etkilerine zarar verecektir." dedi.

''ASKERİ HARCAMALARDAN DAHA FAZLASINI GEREKTİRİYOR''

Guterres, BM'nin daha etkili bir kuruluş haline gelmesi için ABD ve diğer üye ülkelerle diyaloğa hazır olduğunu da vurgulayan Dujarric, Trump yönetiminin harcamaları artırma kararına dolaylı olarak değinerek, "Guterres, le mücadelenin gerekliliğine tam olarak inanıyor ancak bu mücadele askeri harcamaların artırılmasından daha fazlasını gerektiriyor. Terörün nedenleri ve onu doğuran sebeplerle mücadele, çatışmaların önlenmesi, barışın korunması, insani krizlere zamanında yanıt verilmesi konularına da yatırım yapılması gerekiyor." diye konuştu.

BM'nin yıllık yaklaşık 5,6 milyar dolar olan ana bütçesinin yüzde 22'sini ABD sağlıyor. ABD ayrıca barış gücü operasyonları ve , gibi birçok farklı BM kuruluşuna yaptığı yardımlarla BM sistemine yıllık 3 milyar dolardan fazla kaynak aktarıyor.

ABD EN FAZLA DESTEK OLAN ÜLKE

ABD'nin birçok BM kuruluşuna en fazla kaynağı aktaran ülke olması bu kurumlar üzerinde siyasi nüfuz kurmasına da neden oluyor.

BM'nin eğitim, bilim ve kültür alanlarında faaliyet gösteren kuruluşu UNESCO, 'in üyelik başvurusunu kabul edince ABD bu kuruluşa yaptığı yardımın bir kısmını kesmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'ABD'nin BM'ye yardımları azaltması çalışmaları olumsuz etkiler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN