Türkiye'nin en iyi haber sitesi

örgütü Trump'ı dinlediği iddiasını yalanladı

'nin İletişim ve Dijital Kurumu (GCHQ), Başkanı 'ı dinlediği iddiasını yalanladı.

Giriş Tarihi: 17.3.2017 13:59
İngiliz istihbarat örgütü Trump'ı dinlediği iddiasını yalanladı

GCHQ, Fox News televizyon kanalında bir yorumcunun dile getirdiği, dün de Sözcüsü 'in yinelediği iddiayla ilgili açıklama yayımladı.

''TAMAMEN KOMİK''

kurumu, eski Başkanı 'ya Trump'ın dinlenmesinde yardım ettiği şeklindeki iddiayı "tamamen komik" diye nitelendirdi.

Kurumdan yapılan açıklamada " yorumcusu Andrew Napolitano'nun dile getirdiği ve GCHQ''dan dönemin seçilmiş başkanını dinlemesinin istendiği şeklindeki iddia saçmadır. Tamamen komiktir ve görmezden gelinmelidir." ifadeleri kullanıldı.

QCHQ'YU KULLANDIĞI ÖNE SÜRÜLMÜŞTÜ

Napolitano, Obama'nın "iz bırakmamak için" Trump'ın dinlenmesinde ABD istihbaratını değil, QCHQ'yu kullandığını öne sürmüştü.

Trump, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Berbat! Obama'nın (başkanlık) zaferimizin hemen öncesinde Trump Tower'ı dinlettiğini öğrendim. Hiçbir şey bulunmadı. Başkan Obama, çok kutsal olan seçim sürecinde benim telefonlarımı dinletecek kadar nasıl alçaldı? Bu Nixon/Watergate'dir. Kötü (ya da hasta) adam!" ifadelerini kullanmıştı.

ABD ve İngiliz istihbarat servislerinin yakın işbirliği içinde çalıştığı biliniyor. ABD'nin Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden, 2013'te sızdırdığı belgelerle ABD'nin İngiliz istihbaratıyla birlikte dünya genelindeki dinleme faaliyetlerini ortaya çıkarmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz istihbarat örgütü Trump'ı dinlediği iddiasını yalanladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN