'da, lara su!

'da hükümetin bazı lara (Rohingyalar) verme planına tepki gösteren aşırılıkçı ler, gösteri düzenledi.

Giriş Tarihi: 19.3.2017 17:51 Güncelleme Tarihi: 19.3.2017 17:53
Myanmar'da, Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık protestosu!

Ulusal Partisi (ANP) önderliğindeki aşırılıkçı ler, eyaletinin başkenti 'de toplandı.

Hükümetin, eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri önderliğindeki uluslararası komisyonun Arakan eyaletindeki gerginliğin çözümü için önerdiği tavsiyelere uymayı kabul ettiğini bildirmesinin ardından düzenlenen gösteride, bazı a verilmesi planı edildi.

Protestonun organizatörlerinden Aung Htay, "Hükümete, 1982'de kabul edilen yasaya uymasını söylemek için protesto düzenliyoruz. Hükümetin, bu yasa dışı göçmenlere vatandaşlık kartı vermesine izin veremeyiz." dedi.

''ACİLEN UYGULANACAK''

Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'nin ofisinden cuma günü yapılan açıklamada, komisyonun yayımladığı raporda yer alan 12 maddelik tavsiyelerin büyük bölümünün "Acilen ve azami etkinlikle uygulanacağı" belirtilmişti.

Arakan eyaletinde 2012 yılında Budistler ile lar arasında yaşanan çatışmalar, Rohingyaların dramını gözler önüne sermişti. Olaylarda çoğu Müslüman çok sayıda kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmiş, şiddet olayları nedeniyle binlerce kişi bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

DEVLETSİZ SAYILIYORLAR

'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler tarafından "eziyet gören azınlık" olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor.

Arakanlı Müslümanlar, önceki Myanmar hükümetince Bangladeş'ten gelen göçmenler olarak görülüyor ve resmi belgelerde "Bengali" olarak adlandırılıyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Myanmar'da, Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık protestosu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN