İspanya'da Las Fallas Festivali düzenlendi!

İspanya’nın kentinde düzenlenen ve geçen yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Las Fallas Festivali, kent merkezindeki dev kuklaların ateşe verilmesiyle son buldu.

Giriş Tarihi: 20.3.2017 15:00 Güncelleme Tarihi: 20.3.2017 15:04
İspanya'da Las Fallas Festivali düzenlendi!

TEK TEK YAKTILAR

Usta ların 1 yıl çalışarak yaptıkları ve kent merkezinin 30 farklı yerine koydukları "La Falla" adı verilen dev tahta kuklalar, 1 hafta lendikten sonra tek tek yakıldı. Her yıl en görkemli eserin konulduğu Belediye Meydanı'ndaki "La Falla" ise bu kez rekor uzunlukta oldu. Manolo Garcia önderliğindeki bir grup marangoz tarafından yapılan, 41 metre uzunluğunda ve 3,8 ton ağırlığındaki ", Ca la Trava" adlı eser, saat 01.00'da ler eşliğinde ateşe verildi.

Valencia Belediyesinin geçen yıllarda gerçekleştirmek istediği ancak sadece proje aşamasında kalan "Ca la Trava" adlı telekomünikasyon kulesine atfen inşa edilen eserin, İspanya'da tamamlanmış tüm kamusal projelere eleştiri getirdiği kaydedildi.ile ına duvar inşa etmek isteyen 'ı duvar örerken veya AB'nin sığınmacılara yönelik politikasından dolayı eleştirilen Almanya Başbakanı 'i "Avrupa Oteli"nde resepsiyon şefi olarak gösteren dev kuklalar, ziyaretçilerin en çok hatıra fotoğrafı çektirdiği figürler oldu. Ayrıca İspanya iç politikasıyla ilgili olarak Başbakan Mariano Rajoy'u, siyasi çekişme içinde olduğu diğer parti liderleriyle birlikte bir tiyatro kabaresinde gösteren kuklalar ya da Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo'yu "Altın Top" yumurtlayan bir tavuk gibi gösteren eserler bu yılki festivalin öne çıkan figürleri olarak dikkati çekti.

Öte yandan yaklaşık 800 bin nüfusa sahip Valencia kentine festival dolayısıyla 1 milyona yakın turist geldi. Etkinlikler kapsamında 8 ton barut kullanıldığı belirtildi.

Festivalin sonunda kuklaların yakılmasından dolayı oluşan tonlarca külü temizlemek için binden fazla işçisi görev yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'da Las Fallas Festivali düzenlendi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN