Türkiye'nin en iyi haber sitesi

pazar günü sandığa gidiyor

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Göç) Genel Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özkan, Türkiye'deki üyeleri ve 'daki Türk vatandaşlarıyla birlikte sine destek vereceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 21.3.2017 14:27
Bulgaristan pazar günü sandığa gidiyor

'da pazar günü yapılacak erken parlamento lerinde 240 sandalyeli meclis için 13 ve 9 ittifak yarışacak. Seçimlerde 21'i bağımsız, 13 siyasi parti ve 9 ittifaktan 4 bin 732 aday, meclise girmek için kampanya yürütüyor.

Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonuna (ZİK) göre, 6 milyon 500 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, seçmenlerin yüzde 65'inin sandık başına gitmesi bekleniyor. Ülke dışında 400 merkezde oy kullanabilecek Bulgaristan vatandaşları için Türkiye'de de 35 sandık kurulacak.

Seçim kampanyalarına hız kesmeden devam eden partiler, cuma akşamına kadar çalışmalarını sürdürebilecek. "Düşünme Günü" olarak adlandırılan 25 Mart'ta seçim propagandası sona ererek başlayacak.

PARTİLER IRKÇI SÖYLEMLER KULLANIYOR

Avrupa Birliğinin (AB) "en üyesi" olarak bilinen Bulgaristan'da, partilerin seçim kampanyalarını, gayrisafi milli hasılanın artırılması gibi ekonomik vaatler süslerken, Avrupa genelinde yükselen göçmen karşıtı ve ırkçı söylemlerin partilerin seçim beyannamelerinde yer alması dikkati çekiyor.

Türkiye'deki Bulgaristan vatandaşı yaklaşık 100 bin seçmenin 26 Mart'ta Bulgaristan'da düzenlenecek erken seçime katılabilmesi için pazar gününe kadar internet üzerinden beyanname vermesi gerekiyor.

İktidarın büyük ortağı Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisinin (GRBB) lideri Boyko Borisov, cumhurbaşkanlığı seçiminde destekledikleri adayın kazanamaması üzerine geçen ekim ayında erken genel seçim kararı almıştı.

TÜRK KÖKENLİ SEÇMENLER SEÇİME HAZIR

26 Mart'ta yapılacak erken parlamento seçimleri için geri sayım sürerken, Bulgaristan'daki Türk kökenli seçmenlerin sandık başına gitmeleri için çalışmalar hız kazandı.

Bulgaristan'da hükümetlerin genellikle koalisyonlardan oluşması, Türk kökenlilerin oylarını, hükümetin kurulmasında belirleyici kılıyor.

Dernekler olarak 2015'teki seçim sürecini yakinen takip ettiklerini belirten Genel Başkan Özkan yaptığı açıklamada, "O dönemin Genel Başkanı Lütfi Mestan, usulsüz ve antidemokratik bir şekilde partiden uzaklaştırıldı. Sebep ise Bulgaristan parlamentosunda düşürülen uçağı ile ilgili yaptığı bir konuşmaydı. Bu konuşmayı zaten Hak ve Özgürlükler Partisi mensuplarının hepsi onaylamıştı." dedi.

Türkiye üzerinden yapılan bir siyasete tepki göstermek zorunda olduklarını dile getiren Özkan, şunları kaydetti:

"Bizler de doğal olarak tabiki bu konuda tarafımızı belirledik ve bu süreci onaylamadığımızı söyledik. Bu şekilde devam ettiği müddetçe bizler de dernekler olarak Hak ve Özgürlükler Hareketine desteğimizi çekeceğimizi belirttik. Daha sonra Mestan ve arkadaşları Partisini kurdular. Şimdi genel seçimlere katılıyorlar, kendilerine başarılar diliyoruz. Bizler de Türkiye'de kendilerine üyelerimizle, Türkiye'de ve Bulgaristan'da yaşayan kardeşlerimizle beraber destek vereceğimizi beyan ediyoruz.''

BULGARİSTAN TÜRKLERİ İÇİN YENİ BİR SAYFA

Türkiye'nin 24 Kasım 2015'te hava sahası ihlali yapan Rus savaş uçağını düşürmesi, Bulgaristan'da Türklerin en fazla temsil edildiği Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinde görüş ayrılığına neden olmuştu.

Türkiye'nin tutumunu destekleyen Genel Başkan Lütfi Mestan, Onursal Başkan Ahmet Doğan'ın baskılarına maruz kalarak partiden ihraç edilmişti.

Mestan ve bir grup milletvekili 10 Nisan 2016'da DOST Partisini kurarak, Bulgaristan'daki Türk siyasi hareketinde yeni bir sayfa açmıştı. Kısa sürede örgütlenen DOST Partisi, 26 mart 2017 erken genel seçimlerine Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ile ittifak yaparak DOST Birliği altında katılıyor.

Bu arada DOST Birliği, Rusçuk ili Vetova Belediyesine bağlı Loçova (Glodjevo) muhtarlığı için yapılan ara seçimin ilk turunu kazanarak, ilk seçim zaferini de elde etmiş oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bulgaristan pazar günü sandığa gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN