Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlü leri 'Apres Moi, Le Bonheur' adıyla ’da yayınlandı

Paris’te ünlü ’ın 'Benden Sonra Mutluluk' adlı eseri 'Apres Moi, Le Bonheur' tanıtıldı.

Giriş Tarihi: 21.3.2017 10:24
Ünlü şair Özdemir Asaf şiirleri 'Apres Moi, Le Bonheur' adıyla Fransa’da yayınlandı

'da ünlü 'ın 'Benden Sonra Mutluluk' eserinde yer alan leri ilk kez olarak 'Apres Moi, Le Bonheur' adıyla bir ta toplanarak yayınlandı.

Paris'te tanıtımı yapılan Bleu Autour tarafından yayınlanan eseri sosyolog ve yazar Gaye Petek çevirdi, kitapta yer alan çizimlerse ressam İsmail Yıldırım tarafından hazırlandı.

Paris'te Fransızca yayınlanan 'Benden Sonra Mutluluk', 'Apres Moi, Le Bonheur' kitabının tanıtımı için bir şiir gecesi düzenlendi. Gecede ressam Yıldırım'ın kitapta yer alan çizimlerinin sergilendi. Şair Özdemir Asaf'ın şiirleri oyuncu Şükrü Munoğlu ve Gaye Petek tarafından ve Fransızca olarak okundu.

''ASAF DAHA ÖNCE HİÇ ÇEVRİLMEMİŞTİ''

Gaye Petek, 'Apres Moi, Le Bonheur' tanıtım gecesinde Türkçe ve Fransızca olarak yaptığı konuşmasında Özdemir Asaf'ı Fransızcaya çevirme sebebi olarak, birçok Türk şairinin Fransızcaya çevrildiğini özellikle 'in çevrilen birçok kitabı olduğunu ancak Asaf'ın hiç çevrilmemiş olmasını gösterdi.

Petek Kitabı basan yayınevinde önemli bir koleksiyonu oluşmaya başladı ama birkaç şairin eserlerini de basmaya başlamışlardı. Özdemir Asaf'ı ben teklif ettim kendilerine. Onlar da beğendiler ve kabul ettiler. Böylece rastlantılarla oluşan bir kitap oldu. Fransa'da maalesef büyük yayınevleri pek şiir basmıyorlar. Çok satan bir yazı türü değil çünkü. Onun için Özdemir Asaf'la ilgili bir bütün kitabın çıkması beni özellikle mutlu ediyor ve böylece ve Nazım Hikmet'ten sonra bir büyük şairimizin daha Fransız okurlarına tanıtılmasından çok mutluyum dedi.

Özdemir Asaf'ın büyük oğlu Gün Arun şiir gecesi etkinliğine katıldı. Babasının şiirlerini iki dilde dinlemenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Arun, beş sene süren çok yoğun bir çalışmanın sonucunu yaşadıklarını, her okumada yeni lezzetler getirerek çok güzel hazırlanmış bir kitap olduğunu söyledi ve " Bundan sonra artık kitap kendi yolunda gidecek." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü şair Özdemir Asaf şiirleri 'Apres Moi, Le Bonheur' adıyla Fransa’da yayınlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN