"'la varılan anlaşma hedefine ulaşmıyor"

Giriş Tarihi: 20.4.2017 15:53 Güncelleme Tarihi: 20.4.2017 15:56
İran'la varılan nükleer anlaşma hedefine ulaşmıyor

Dışişleri Bakanı Rex , 'la BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi arasında imzalanan anlaşmanın hedefine ulaşmadığını bildirdi.

Bakan , düzenlediği basın toplantısında, 'nin politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Donald Trump yönetiminin İran politikasını tekrar gözden geçirdiğini aktaran Tillerson, "İran'ın provokatif eylemleriyle ABD'yi, bölgeyi ve dünyayı tehdit ettiğine dair elimizde çok net deliller var." dedi.

İran'la ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya arasında 14 Temmuz 2015'te imzalanan anlaşmanın İran'ı durduramadığını belirten Tillerson, "İran'la varılan nükleer anlaşma hedefine ulaşmıyor." diye konuştu.

''İRAN AYRICA BÖLGESEL BİR TEHDİT''

Tillerson, Washington ve Tahran arasındaki ilişkiyi sadece nükleer anlaşma üzerinden değerlendirmeyeceklerini, İran'ın bölgesel de bir tehdit olduğunu kaydederek, "İran politikamızı kapsamlı bir şekilde gözden geçiriyoruz. Nükleer anlaşma gözden geçirdiğimiz unsurlardan sadece birisi." ifadesini kullandı.

İran'ı 'ye benzeten Tillerson, ülkenin yönetiminin kontrol edilmemesi durumunda ortaya "yeni bir Kuzey Kore'nin çıkacağını" dile getirdi.

''TERÖRÜ DESTEKLEYEN ÜLKELER LİSTESİNDE EN ÖNDE''

İran'ın nükleer çalışmalarının dünya barışı adına bir tehdit oluşturduğuna işaret eden Tillerson, Tahran yönetiminin Suriye'de Beşşar Esad'a, Irak'ta Şii milislere, Yemen'de ise Husilere destek vererek bölgesel sorunlar çıkardığını söyledi.

Tillerson, "İran terörü destekleyen ülkeler listesinde en önde bulunuyor ve birçok yerde karışıklık çıkartarak ABD'nin çıkarlarını hiçe sayıyor." açıklamasında bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İran'la varılan nükleer anlaşma hedefine ulaşmıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN