Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve 'dan 'ya fonu tepkisi!

Giriş Tarihi: 1.6.2017 00:50
Polonya ve Slovakya'dan Almanya'ya AB fonu tepkisi!

Başbakanı Beata Szydlo ve Başbakanı Robert Fico, 'nın, Avrupa Birliği () üye ülkelerinin AB yardım fonlarından yararlanabilmelerini, "hukukun üstünlüğü" ilkesine bağlanması fikrinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

- Hükümetlerarası Zirvesi sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Fico, finansal bir konu olan fonları meselesinin siyasi savaş aracına dönüşmesinin çok tehlikeli olacağını belirtti.

Bazı üye ülkelerin birliğin bütçesine daha fazla katkıda bulunduğunu kabul ettiklerini ancak AB'nin dayanışma üzerine kurulu bir birlik olduğunu vurgulayan Fico, ''Bu yüzden biz prensip olarak bu aracın başka amaçlarla kullanılmasına karşıyız." ifadesine yer verdi.

İngiltere'nin AB'den ayrılması sonrası AB bütçesine katkının azalacağını, 2020-2026 AB bütçesi ile ilgili görüşmelere hazır olduklarını vurgulayan Fico, "Bölgesel farklılıkları eşitleyen fonları, AB siyasetinin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz." dedi.

Szydlo da hükümetinin, bütçe ile ilgili sorunların çözümünde yer almaya hazır olduğunu ancak ulusal çıkarlarından taviz vermeyeceklerini belirterek, "Fonların askıya alınması olasılığı, AB anayasasını açık bir şekilde ihlal etmek demek." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polonya ve Slovakya'dan Almanya'ya AB fonu tepkisi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN