Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’dan açıklaması!

Savunma Bakanlığı () Sözcüsü Albay Jeff Davis, ABD’nin kapsamında /PKK’nın ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerine () taktik ve silah desteğinin yanı sıra Apache tipi saldırı helikopterleri, Obüs topları ve HIMARS füzeleri ile destek verdiklerini açıkladı.

Giriş Tarihi: 6.6.2017 20:29 Güncelleme Tarihi: 7.6.2017 01:56
Pentagon’dan Rakka operasyonu açıklaması!

Albay Davis, bu sabah başladığı duyurulan ile ilgili 'da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Davis, "Bu savaşta onlara (), özel kuvvetlerimize ve sahadaki ortaklarımıza önemli bir destek sağlayan Deniz Piyadeleri M777 Obüsleri ile destek veriyoruz. Ayrıca HH-64 Apache helikopterlerini kullanıyoruz. Deniz Piyadeleri topçu desteği veriyor ve yakın hava desteğinin yanı sıra HIMARS platformları ile de tüm hava koşullarında mobil atış desteği de sağlayan bir kapasite ile operasyonu destekliyoruz." açıklamasında bulundu.

'ın Rakka'da birkaç yüz militanı bulunduğunu ifade eden Davis, örgütün idari kadrosunun şehirden ayrılmış olduğunu ifade etti.

"İNCİRLİK ÜSSÜ'NÜ KULLANIYORUZ"

Türkiye'nin Rakka operasyonu kapsamında PKK terör örgütünün Suriye kolu olan /YPG'ye silah verilmesi konusundaki hassasiyetleri karşısında "duyarlı" olduklarını ifade eden Davis, bir koalisyon ortağı olarak Türkiye ile yakın temas halinde olduklarını kaydetti.

Rakka operasyonu kapsamında İncirlik Üssü'nün kullanılıp kullanılmadığına yönelik bir soruya, "İncirlik Üssü'nü kullanıyoruz." cevabını veren Davis, İncirlik'i ne tür operasyonlar için kullandıklarıyla ilgili detaylara girmedi.

SİVİLLERE FIRAT NEHRİ UYARISI

Rakka operasyonu başlarken Rakkalıları şehri terk etmeleri konusunda uyardıklarını ifade eden Davis, ancak sivillerin dışarı çıkmasını sağlamak konusunda ne tür tedbirler alındığına yönelik sorulara ise tatmin edici cevaplar vermedi.

Davis, "Rakkalıları, yapabiliyorlarsa, şehri terk etmelerini konusunda teşvik ediyoruz. Tabii bu oldukça zordur. DEAŞ halkı orada tutmak istiyor. DEAŞ'ın şehirden kaçmak isteyenleri toplu infaza tabi tuttuğuna yönelik haberler geliyor." şeklinde konuştu.

Siviller için koridor açılıp açılmadığına yönelik soruları cevapsız bırakan Davis, "Halka, şehri terk etmeleri konusunda havadan bildiri attık. Özellikle Fırat Nehri'ni geçmemeleri konusunda uyardık, çünkü nehri geçmeye çalışanları vuruyoruz. DEAŞ müsaade ederse şehirden çıkmalarına imkan var." dedi.

öncülüğündeki koalisyon, Rakka'yı SDG yardımı ile kuzeydoğu ve batıdan sararken, şehrin güneyinde yer alan Fırat Nehri'nin üzerindeki köprüleri hava saldırıları ile vurarak DEAŞ'ın güneye inmesini engellemeye çalışıyor.

ABD'nin öncülük ettiği Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu'nun açıklamasına göre Rakka şehrini terör örgütü DEAŞ'tan geri almaya yönelik operasyonun bugün itibariyle başlatıldığı bildirilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pentagon’dan Rakka operasyonu açıklaması!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN