Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’dan ablukaya tokat gibi cevap

Körfez ülkeleri ve Mısır’ın ’a dayattıkları 13 maddelik talep için süre doldu. Katar “Türk askeri üssü ve El Cezire’nin kapanması söz konusu değil” diyerek talepleri reddetti

Giriş Tarihi: 3.7.2017
Katar’dan ablukaya tokat gibi cevap
Körfez ülkeleri ve Mısır'ın 10 gün süre vererek 'ın yerine getirmesini istedikleri 13 maddelik talep listesini tamamlaması için bugün son gün. ABD ziyaretinin ardından önceki gün İtalya'nın başkenti Roma'ya geçen Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani gazetecilere yaptığı açıklamada 22 Haziran'da yapılan taleplerin reddedileceğini belirterek Katar'ın Türk askeri üssünü ve Doha merkezli El Cezire kanalını kapatmayacağını vurguladı. El Sani, "Talepler listesi reddedilmek üzere hazırlanmış; kabul edilmek ya da müzakere edilmek üzere hazırlanmamış. Egemenliğimizi ihlal eden ya da Katar'a empoze edilen hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz" dedi.

"DİYALOĞA AÇIĞIZ"
Diyaloğa "uygun koşullarda" açık olduklarını vurgulayan bakan, "Uluslararası hukuk; büyük ülkelerin, küçük ülkelere zorbalık yapmasına müsaade etmez. Kimsenin egemen bir devlete ültimatom vermeye hakkı yok" diye konuştu. El Sani Katar'ın her türlü sonuçla yüzleşmeye hazır olduğunu da söyledi. Dubai merkezli Al Arabiya kanalı haberinde, "Katar, Doha ile bağları kesen Arap ve Körfez komşularınca talep listesini kabul etmesi için verilen mühletin sonu yaklaşırken yeni yaptırımlarla vurulabilir" yorumuna yer verdi. Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın "terörle ilişkili olduğu iddiasıyla" geçen ay Katar ile ilişkileri kesmesinin ardından, Doha'nın talepleri reddetmesine rağmen komşularının "şikayetlerini" görüşmeye hazır olduğunu bildirdi. Haberde BAE Dışişleri Bakanı Enver Gargaş'ın 24 Haziran'da "tansiyonun artmayacağı yolların ayrılacağı" yorumuna yer verilerek Katar'ın Körfez İşbirliği Konseyi'nden çıkarılabileceğini ima ettiği vurgulandı.

EL CEZİRE DİK DURACAK
El Cezire İngilizce Genel Müdür Vekili Giles Trendle, Katar'a uygulanan ablukanın kaldırılması için şart koşulan 13 maddelik listedeki taleplerden biri olmasına karşın Doha merkezli medya grubunun kapatılmayacağını açıkladı. Trendle, "Dik duruyoruz ve yaptığımızı yapmaya devam edeceğiz, bu da dünyadaki olup bitenleri samimi ve adil bir biçimde aktarmaktır" şeklinde konuştu.

NYT: DAVA AÇMAK İÇİN RÜŞVET ALDILAR
El Cezire kanalının Mısır bürosunda çalışırken hapse atılan ve kanal aleyhine 100 milyon dolar tazminat davası açan Muhammed Fehmi'nin, hukuki süreç öncesinde BAE'den 250 bin dolar aldığı iddia edildi. New York Times gazetesi Fehmi'ye ait e-postaların hack'lendiğini ve Fehmi ile BAE arasındaki para trafiğinin ortaya çıkarıldığını öne sürdü. Davayı açan gazeteciler Fehmi ile Muhammed Fevzi, geçen hafta Washington'daki basın toplantısında "Katar'ın teröre destek veren bir ülke olduğunu" iddia etmişlerdi.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Abdurrahman el Sani Roma'da yaptığı açıklamada, "Talepler listesi kabul edilmek ya da müzakere edilmek üzere hazırlanmamış. Egemenliğimizi ihlal eden ya da Katar'a empoze edilen hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katar’dan ablukaya tokat gibi cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN