Kıbrıs’ta Rum çıkmazı

’de düzenlenen , Rum tarafının tutumu nedeniyle sonuçsuz kaldı. Başbakan Yıldırım Türk heyetlerinin yapıcı davrandığını ancak aynı karşılığı Rum tarafından alamadıklarını söyledi. KKTC lideri Akıncı da “Vicdanen rahatız” dedi

Giriş Tarihi: 8.7.2017
Kıbrıs’ta Rum çıkmazı
Kıbrıs'ta kapsamlı çözüme ulaşılması için 12 Ocak'ta 'de düzenlenen ilk oturumla başlayan 'nın dünkü oturumu 10'uncu gününde sonuca varılamadan sona erdi. İsviçre'nin Crans- Montana kentinde 10 gün süren Kıbrıs Konferansı'ndan sonra değerlendirmelerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk heyeti elinden geleni yaptı. Yapıcı olmaya başından beri gayret etti. Gerçekten çözümü samimiyetle isteyen taraf olduğunu hem Birleşmiş Milletler'e hem Avrupa Birliği'ne, diğer garantör ülkelere çok açık bir şekilde gösterdi. Ancak 2004'te yapılan referandum sonrası Güney Kıbrıs tarafının tek taraflı olarak Avrupa Birliğine tam üye yapılması aslında bugünlerin alt yapısını hazırlamış oldu" yorumunu yaptı. Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC), orada yaşayan kardeşlerimizin hukukunu korumak için uluslararası hukuktan doğan bütün haklarını sonuna kadar kullanacağını belirten Yıldırım, "Ne zaman, ister BM, ister başka organizasyonlar, adada kalıcı, adil, eşit paylaşımı esas alan bir çözüm arzu ederlerse, biz daima yapıcı olmaya devam edeceğiz diye konuştu."

HEDEF FEDERALİZM
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise, "Çözüm haberini ulaştırmayı canı gönülden arzu ederdik. Elimizden geleni yaptığımıza inanıyoruz. Üzüntülü olmakla beraber rahatız" dedi. Akıncı, "Eşitlik, güvenlik, özgürlük içinde yaşanacak iki kesimli federal bir yapıyı kurmak için sürdürdük tüm bu çalışmayı. Bu niteliklerin olmayacağı bir yapıyı da elbette içimize sindiremezdik" sözleriyle konferanstan anlaşma çıkmamasının nedenini özetledi.

'DÜRÜSTLÜK GÖREMEDİK'
Konferansa katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, "Maalesef dürüstlükle bağdaşmayan çok olumsuz adımları gördük. Biz hem Türk heyeti hem de Kıbrıs Türk heyeti olarak bize yakışan bir tutum içinde olduk. Kimsenin güvenini sarsmadık. Ne istediğimizi ve istemediğimizi söyledik. Kırmızı çizgilerimizi de net bir şekilde gösterdik. Aynı şekilde esneklik sağlayacağımız alanlarda da samimi şekilde bunu gösterdiğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla maalesef belge sızdırma dahil dürüstlüğe sığmayan birçok şey oldu ama bunlar geride kaldı" dedi.

Konferansa BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis, garantör ülke konumundaki Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs’ta Rum çıkmazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN