'çatışmasızlık bölgeleri'nde sivilleri vurdu!

'de güçlerinin, başkent 'da "çatışmasızlık bölgeleri" içinde yer alan bölgesindeki ile beldesine düzenlediği kara ve hava saldırılarında, 11 sivilin yaralandığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 7.8.2017 20:27 Güncelleme Tarihi: 7.8.2017 20:42
Esad güçleri 'çatışmasızlık bölgeleri'nde sivilleri vurdu!

Muhaliflerin kontrolündeki 'daki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Basın sorumlusu Ömer Ebu Ubeyde, rejime ait savaş uçaklarının Cobar ile Ayn Terma'ya 21 hava saldırısı düzenlediğini, ayrıca yerden ateşlenen 78 füzenin beldede yerleşim yerine isabet ettiğini söyledi.

Saldırılarda 11 sivilin yaralandığını, çok sayıda sivilden ise haber alınmadığını belirten Ubeyde, Ayn Terma'da füzelerin düştüğü yerde şiddetli patlamaların meydana geldiğini ve yoğun dumanların yükseldiğini aktardı.

Yaralananların Cobar Tıp Merkezine kaldırılarak tedavi altına alındığını anımsatan Ubeyde, ''Füzelerin düştüğü yerlerde çok sayıda ev yıkıldı ve hasar gördü. Sivil savunma ekipleri yıkılan evlerin enkazları altında kalan sivillere ulaşmaya çalışıyor.'' diye konuştu.

Bu arada Ayn Terma'daki yerel medya aktivisti Ammar Ebu Süleyman da "Esed güçleri birkaç günden bu yana Ayn Terma beldesine sanayi yapımı 'fil' adı verilen füzelerle saldırıyor. Bu füzelerin tahrip güçleri yüksek olduğu için düştüğü yeri yerle bir ediyor.'' ifadesini kullandı.

REJİM İNTİKAM İÇİN AYN TERMA'YA SALDIRIYOR

Rejimin yoğun saldırıları nedeniyle halkın sokağa çıkmaya korktuğunu aktaran Süleyman, "Cobar ve Ayn Terma'da insani durum hiç iyi değil. Rejim muhaliflerden intikam almak için özellikle bölgede yerleşim yerlerini hedef alıyor." ifadesini kullandı.

Rejimin dün Ayn Terma'ya düzenlediği saldırılarda 2 sivil ölmüş, 8 sivil de yaralanmıştı.

'ın doğusunda, ile Ayn Terma ve Zemelka beldelerinin de içinde olduğu bölgesi, 5 yıldır rejimin kuşatması altında bulunuyor.

Rejim, Doğu Guta'nın güneydoğusunda yarımada şeklindeki Cobar'ı, güneybatısındaki Ayn Terma ve Zemelka'dan kopararak tek başına kuşatmayı hedefliyor. Böylece rejimin yaklaşık 2 aydır yoğun şekilde saldırdığı Doğu Guta'daki kuşatma da daralmış olacak.

Doğu Guta, Türkiye, Rusya ve İran'ın 3-4 Mayıs'taki Astana toplantısında belirlediği 4 çatışmasızlık bölgesi içinde yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad güçleri 'çatışmasızlık bölgeleri'nde sivilleri vurdu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN