ABD'den u açıklaması: Kesinlikle karşıyız

Giriş Tarihi: 8.8.2017 10:46 Güncelleme Tarihi: 8.8.2017 11:26
ABD'den IKBY referandumu açıklaması: Kesinlikle karşıyız

25 Eylül'de planlanan 'nin bağımsızlık una ilişkin tartışma sürüyor.ABD Başkanı Donald Trump'ın Uluslararası IŞİD'le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, ABD'nin Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna 'kesinlikle karşı' olduğunu söyledi.

Washington'daki özel brifingde konuşan McGurk, "Biz un iyi bir fikir olduğunu düşünmüyoruz. Bu vakitsiz. İyi hazırlanmamış. Sadece, Peşmerge ve güvenlik güçleri ile tam iş birliği içinde çatışmaların IŞİD'e karşı sürmesi gerektiği Havice'den bahsettim. Bunun (referandumun) potansiyel olarak yıkıcı sonuçları olabilir" dedi.

"O nedenle açıkçası Iraklı liderlerle bu konuda çok ayrıntılı olarak görüşüyoruz. Dışişleri Bakanı (Rex) Tillerson son birkaç günde bu konuda bir dizi önemli telefon görüşmesi yaptı" diye sözlerini sürdüren McGurk, "Bakın, şu anda Kürt yetkililerin 25 Eylül'de yapmak istediklerini açıkladığı bu referanduma odaklandık. Bu ABD'nin kesinlikle karşı çıktığı bir şey" ifadelerini kullandı.

ABD'den IKBY referandumu açıklaması: Kesinlikle karşıyız

'FEDERAL IRAK'I DESTEKLİYORUZ'

"Irak hükümetini destekliyoruz. Birleşik federal Irak'ı destekliyoruz. Güçlü, refah içinde ve kendisi ve komşularıyla barışık, birleşik federal Irak'ı destekliyoruz" diyen McGurk sözlerini şöyle tamamladı:

"Kürdistan Bölgesi ile derin ilişkilerimiz var, Erbil ile, Süleymaniye ile, tüm Kürt partileri ile…Ben bunun on yıllar öncesine giden bir şey olduğunu ve bundan sonra da devam edeceğini düşünüyorum. Ama aynı zamanda biz, tabii ki, Irak hükümetiyle, Irak'ın anayasa sistemine uygun olarak, birleşik ve federal Irak'ı desteklemek amacıyla çalışmayı sürdüreceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den IKBY referandumu açıklaması: Kesinlikle karşıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN