Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nın değeri nedir?

Giriş Tarihi: 28.11.2017
Mona Lisa’nın değeri nedir?
Rönesans döneminin en bilinen sanatçılarının başında gelen Leonardo da Vinci'nin, "Salvator Mundi" adlı tablosunun satışıyla dünya rekoru kırması akıllara "Mona Lisa açık artırmaya çıksa ne kadara satılır?" sorusunu getirdi. Da Vinci'nin, önceki hafta satılan ve Hazreti İsa'yı betimlediği "Salvator Mundi" adlı tablosu 450 milyon dolarlık fiyatıyla, dünyada şimdiye dek bir açık artırmada satılan en pahalı sanat eseri olmuştu. Ancak uzmanlar Mona Lisa'nın, "Salvator Mundi"den çok daha meşhur bir tablo olduğunu ve hatta dünyanın en meşhur tablosu olduğunu söyleyerek fiyatının çok daha yüksek olacağını kaydediyor.

NASIL HESAPLANIYOR?
Sanat eserlerine ve antikalara değer biçme uzmanı Elsa Gody, FranceTV televizyonuna verdiği mülakaatta "Louvre Müzesi bilet fiyatlarını ve Mona Lisa'yı belli bir süre içinde ziyaret edenleri hesaba katarak bir değer biçmek istersek tablonun fiyatı 2 milyar doları geçer" ifadelerini kullandı. Aynı işi yapan Pierre Blanchet ise "Böylesine mükemmel bir tablo için herhangi bir referans noktası belirlemek çok zor. Niçin 10 milyar dolar olmasın?" dedi.

50 MİLYAR DOLAR
Tablonun şöhreti, mükemmel tekniği ve enderliğini hesaba katan ressam ve tarihçi Jacques Franck ise "1963'te Mona Lisa, sergilenmek üzere New York'a gönderilmişti ve bu, o dönem için çok büyük bir para olan 500 milyon franka patlamıştı. Şimdi bu miktarı yüzle çarpmalıyız. Bence 50 milyar eder, dolar euro fark etmez" dedi. Franck "Ancak Mona Lisa'nın satılması çılgın hayaldir. Fiyatı ne kadar olursa olsun, Fransa'da eserlerle müzeler ayrılamaz. Dolayısıyla bu satış gerçekleşemez" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mona Lisa’nın değeri nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN