Türkiye'nin en iyi haber sitesi

/'ya katılan İngiliz'in pasaportuna el konuldu

Terör örgütü /'ya katılan bir İngiliz vatandaşı, ülkesinde terörle mücadele kanunu kapsamında bugün mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, eski asker Matthews’ın pasaportuna el koyarken, duruşma 1 Mart’a ertelendi. Terör örgütü yandaşları ise, mahkeme salonunda ve mahkeme binası önünde Türk basın mensuplarına sözlü tacizde bulundu

Giriş Tarihi: 14.2.2018 19:12 Güncelleme Tarihi: 15.2.2018 20:39
PYD/PKK'ya katılan İngiliz'in pasaportuna el konuldu

Terör örgütü PYD/PKK'ya katılan İngiliz'in, terörle mücadele kanunu kapsamında yargılanmasına başlandı. Terör örgütü PYD/PKK saflarına katılan eski asker Jim Matthews, İngiliz terörle mücadele yasası kapsamında bugün Londra'daki Westminster Sul Ceza Mahkemesine çıkarıldı.

GELECEK DURUŞMAYA KADAR, EVİNDE UYUYACAK

Matthews'ın pasaportuna el koyan mahkeme, eski askere bir sonraki duruşmaya kadar her gece evinde uyumasını şart koştu. Matthews'ın yargılanmasına 1 Mart'ta yapılacak ikinci duruşma ile devam edilecek.

TÜRK GAZETECİLERE TACİZ

Öte yandan duruşma salonunda dinleyici olarak bulunan terör örgütü PYD/PKK yandaşları, Türk basın mensuplarına sözlü saldırıda bulundu. Terör örgütü yandaşları, TRT World muhabirini sözle taciz ederken, mahkeme ve güvenlik görevlilerinin tepkisiz kalması dikkat çekti.

Terör örgütü PYD/PKK'ya katılan eski asker Jim Matthews (ortada), İngiliz terörle mücadele yasası kapsamında Londra'daki Westminster Sul Ceza Mahkemesine çıkarıldı.

Mahkeme binası önünde eylem yapan bir grup terör örgütü yandaşı da yine Türk basınını hedef gösterdi. Grup adına açıklama yapan Mark Campbell adlı İngiliz, Türk gazetecilere sözlü tacizde bulundu.

Matthews, Irak ve Suriye'de "terör eğitimi verilen yerlerde" bulunmak ve "terör eylemine hazırlık" ile suçlanıyor.

Matthews, İngiliz Channel 4 televizyonunda yayımlanan "DEAŞ'la savaşan İngilizler" adlı belgeselde hikayesine yer verilenler arasındaydı.

PKK, 2001'den beri İngiltere'de terör örgütleri listesinde bulunsa da PYD listede yer almıyor. Bununla birlikte İngiliz makamları uzun süredir Suriye'deki silahlı örgütlere katılanların ülkeye döndüklerinde terörle mücadele yasası kapsamında hakkında kovuşturma yapılabileceği uyarısında bulunuyordu.

Matthews, DEAŞ'la mücadele bahanesiyle PYD/PKK'ya katılan İngilizler arasında terörle mücadele yasası kapsamında yargılanan ilk isim oldu.

PKK/YPG/PYD'ye hala terör örgütü diyemediler!

"YGP TERÖR LİSTESİNE ALINSIN" TAVSİYESİ

Merkezi Londra'da bulunan düşünce kuruluşu Henry Jackson Society, geçen ağustos ayında "Unutulan Yabancı Savaşçılar: Suriye'de PKK" başlıklı bir rapor yayımlamıştı.

Raporda, PKK ile PYD/YPG arasındaki ilişkiler ortaya koyulurken, Suriye'de terör örgütü safında çatışmalara katılan yabancılarla ilgili bilgi ve değerlendirmelere de yer verilmişti.

ABD'den terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG'ye yeni isim!

Terör örgütü saflarına katılan 12 ülkeden 60 yabancının profillerine yer verilen raporda, özellikle İngilizce konuşulan ülkelerden gelenlerin yüzde 80'e yakın bir oranı oluşturduğuna dikkat çekilmişti.

Raporda, İngiliz makamları terör örgütü safına yeni katılımları önleyecek tedbirler almaya, katılanları da yakından izlemeye ve gerekli hallerde hakkında kovuşturma yapmaya davet edilmişti. Ayrıca terör örgütüne katılan İngilizlerin NATO müttefiki Türkiye ile diplomatik krize yol açabileceği uyarısında bulunulmuş ve İngiliz makamları örgütle arasına mesafe koymaya çağırılmıştı.

Raporda, İngiltere'de 2001'de terör örgütü listesine giren PKK'nın diğer adları arasına YPG'nin de eklenmesi ve böylelikle terör yasasının bu isim altındaki faaliyetlere de uygulanması tavsiye edilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PYD/PKK'ya katılan İngiliz'in pasaportuna el konuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN