Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ye merhem oldu

’da toplanan ’nin Yeniden İmarı Komisyonu’nda dünyaya, zulmü altında bir açık hava hapishanesine dönüştürülen Gazze’ye yardım çağrısı yapıldı

Giriş Tarihi: 16.9.2018
Türkiye Gazze’ye merhem oldu
Uluslararası Gazze'nin Yeniden İmarı Komisyonu, 14 ülkeden temsilcinin katılımıyla İstanbul'da dün gerçekleştirdiği toplantıda uluslararası camiaya ve İslam ülkelelerine Gazze'ye yardım çağrısında bulundu. Komisyon Başkanı Nasır el-Huneydi, Türkiye'nin de yardımıyla Gazze'de okulların, hastanelerin ve ibadethanelerin onarıldığını söyledi ve Türkiye halkına seslenerek "Tıpkı geçmişte yaptığınız gibi bundan sonra da Gazze'nin yaralarına merhem olmaya devam edin" dedi. "İsrail saldıracağı zaman nereye saldıracağını bilemiyoruz. Hastane, okul, ibadethane, konut ayırt etmiyor" diyen Huneydi, şimdiye dek Gazzelilere 500'den fazla ev yaptıklarını, ibadethane, okul ve hastaneleri onardıklarını ve özellikle Gazzeli çocukların psikolojisini düşünerek Han Yunus bölgesine bir yağmur suyu toplama tesisi ve piknik alanı inşaatı gerçekleştirdiklerini duyurdu. SABAH'a konuşan komisyonun Avrupa Temsilcisi İbrahim Suraya ise "İsrail binaları ve insanları harap etmeyi sürdürüyor. Biz binaları restore ederek insanların hayatlarını iyileştirmeye çalışıyoruz. En büyük sorunlarımızın başında İsrail'in Gazze'ye uyguladığı abluka dolayısıyla, içeriye gerekli malzemeleri sokamayışımız geliyor. Türkiye'nin bu noktadaki çabalarını takdir ediyoruz" dedi.

GURBETÇİLERE MİNNET
"İslam dünyasının tamamen sahip çıktığı tek ortak dava Gazze davası" diyen Suraya, komisyonun toplanması için en uygun yerin İstanbul olduğunu belirterek, bu konuda siyasi desteğini sağlayan Türk hükümetine teşekkür etti. Almanya'da yaşayan Filistin asıllı Suraya, Avrupa'daki gurbetçi Türklerin de Filistin meselesindeki hassasiyetlerinin son derece yüksek olduğunu söyledi.

ABD'DEN BİR SKANDAL KARAR DAHA
Filistinlilere karşı düşmanca tavrını sürdüren ABD, Filistin ile İsrail arasında ilişki kurulması için sivillere yönelik programlara harcadığı milyonlarca doları da engellemeye başladı. Trump yönetimi, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), Çatışma Yönetimi ve Yatıştırma Programı, Doğu ve Batı Kudüs'teki çocukları bir araya getiren Kids4Peace (Barış için çocuklar) gibi programlara artık fon ayırmayacak. Eski ve yeni devlet yetkilileri, ABD'nin Filistinlilere yönelik son yardımları da bitireceğini, sadece İsrailli Yahudi ve Arapların ABD'nin yardımından yararlanabileceğini söylerken, USAID "Son kararlar nedeniyle Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinlilere ulaşamıyoruz" açıklaması yaptı.

GAZZE ŞEHİTLERİNİ UĞURLADI
İsrail askerlerinin Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinde açtığı ateş sonucu şehit düşen biri çocuk 3 Filistinli' nin naaşı gözyaşları içinde uğurlandı. Cibaliya doğusunda İsrail askerlerinin kafasından vurduğu 12 yaşındaki Filistinli Şadi Abduladil'in cenaze namazı İzzeddin el- Kassam Camisi'nde kılındı. Muhammed Şakkura'nın (21) cenaze namazı Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Mağazi kampındaki Mağazi Büyük Camisi'nde, Hani Affane'ninki (21) Refah kentindeki Bedir Camisi'nde eda edildi. Bu arada geçen ay İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan Suheyb Abdusselam Ebu Kaşif'in de (16) şehit düştüğü öğrenildi. 30 Mart'tan bu yana devam eden barışçıl gösterilere İsrail askerlerinin müdahalesinde 170'den fazla Filistinli şehit oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Gazze’ye merhem oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN