Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'nin 'yi koruma çabası...

Sabah Gazetesi yazarı , ABD'nin son bir hafta içerisindeki ve hamleleriyle ilgili önemli bir yazı kaleme aldı. Yalçın yazısında, "Amerika 'ye taviz veriyor ama hem hala oyalama peşinde hem de hedef saptırma derdinde. Bir yandan Membiç'te adım atmak zorunda kalıyor. Öte taraftan PYD'nin gönlünü alıyor. Ertesi gün PKK ile PYD'yi ayrıştırma imajı veriyor" dedi.

Giriş Tarihi: 8.11.2018 09:41 Güncelleme Tarihi: 8.11.2018 10:04
ABD'nin PYD'yi koruma çabası...

HASAN BASRİ YALÇIN'IN YAZISINDAN ÖNEMLİ BAŞLIKLAR:

Hepsini Amerika yaptı. Önce Membiç'te Türkiye'yle ortak devriye. Ardından PYD'yle devriye görüntüsü. Şimdi de Kandil'in üç isminin başına ödül. Bunların hepsi bir hafta içinde oldu. Biz de anlam vermeye çalışıyoruz. Halbuki birbiriyle ters gibi görünen tüm bu eylemlerin bir anlamı var. Amerika Türkiye'ye taviz veriyor ama hem hâlâ oyalama peşinde hem de hedef saptırma derdinde. Bir yandan Membiç'te adım atmak zorunda kalıyor. Öte taraftanPYD'nin gönlünü alıyor. Ertesi gün PKK ile PYD'yi ayrıştırma imajı veriyor.

"AMAÇ HER NE OLURSA OLSUN..."

Amaç her ne olursa olsun bu üç ismin başına ödül konulması tercih edebileceğimiz bir durum. Ne kadar sahici bilemeyiz ama artık üçü de korku içinde olacak. ABD'nin kendilerini feda edebileceğini gördüler. Örgütün içinde trajik bir korku iklimi doğabilir. Bundan sonra kendilerini güvende hissetmeyecekler. Belki yakın zamanda bu üç isim İran'a yaslanma eğilimine bile düşebilirler. Ancak her ne olursa olsun bu bir kazanımdır. PKK'nın üç tepe yöneticisi ABD'nin ödül listesinde.

Peki bu neden oldu şimdi? ABD neden bir arananlar listesi yayınladı? İki ihtimal var. ABD bu tavizi ya vermek zorunda kaldı ya da daha geniş bir plan çerçevesinde Türkiye'yi teşvik etmek istedi? Yani bir zorunluluktan da olabilir yeni bir arayıştan da olabilir.

ABD, sözde PKK yöneticileri için ödül koydu

"ABD SADECE REAKSİYON VERİYOR"

Ben uzun süredir nadiren hesaplı hareket edebilen bir Amerika'nın yeni bir arayış içinde olduğu fikrine katılmıyorum. Sadece reaksiyon veriyor. Bir normalleşme arayışı içinde. Fakat bunlar da küçük tavizlerden ve oyalamalardan ibaret. Örneğin ABD İran'a karşı pozisyon alıyor ve bu nedenle Türkiye'yi yanına çekmek istiyor, diyemeyiz. Öyle bir durum yok ortada.

Günlük savrulma içinde Türkiye'nin attığı hızlı adımlara karşı pozisyonunu korumaya çalışıyor. ABD her ne istiyorsa istesin Suriye'nin kuzeyindeki PYD bölgesinin kendisine güç katacağını düşünüyor. 22 üs inşa etmiş. Binlerce terörist eğitmiş. Suriye'nin yüzde otuzuna yerleşmiş. Her türlü mühimmatı yığmış. Çok büyük bir gerekçe olmadığı müddetçe bu alanı ve imkânları bırakmak istemiyor.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'nin PYD'yi koruma çabası...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN