Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TürkAkım projesinde tarihi gün!

Başkan ve Devlet Başkanı Putin, TürkAkım projesinin deniz bölümünün tamamlanması dolayısıyla 'da gerçekleştirilen törene katıldı. Türkiye'yi enerji sevkiyatında kilit ülke haline getirecek projeyle ilgili Erdoğan ve Putin törende önemli mesajlar verdi. Başkan Erdoğan açıklamasında, "Kıyıköy'deki alım terminalinin inşaatı devam ediyor. 31.5 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak projede komşularımız ve bölgemiz açısından da pek çok avantajı bulunuyor. En az yarısını Avrupa'ya göndermeyi düşünüyoruz. Bursa, Kocaeli, İzmir, İstanbul gibi yeni tedarik bölgeleri oluşacaktır. Türkiye transit risklere maruz kalmadan hem kendisinin hem de Avrupa'nın doğal gaz taleplerini karşılayacağız" dedi. Rusya Devlet Başkanı Putin ise açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: Doğal gazı Doğu ve Güney Avrupa'ya taşıyacak ve bu Türkiye'yi önemli bir noktaya getirecektir. Kara kısmı da deniz kısmında olduğu gibi hızlıca ilerleyecektir. Proje 2019'a kadar tamamlanacaktır. En çevre dostu teknolojiyi kullanıyoruz. Özellikle Rusya ve Türkiye enerji alanında işbirliği uzun yıllardır gerçekleştiriyoruz.

Giriş Tarihi: 19.11.2018 14:29 Güncelleme Tarihi: 19.11.2018 17:07
TürkAkım projesinde tarihi gün!

Rusya Devlet Başkanı Putin, TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni'ne katılmak üzere İstanbul'a geldi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, törenin ardından Putin ile başbaşa görüşme gerçekleştirdi.

TürkAkım töreni için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin salona böyle geldi

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

Enerji işbirliği alanında attığımız yeni bir adıma daha şahitlik etmek üzere bir aradayız. 2014'te ilk adımını attığımız 2016'da somut çerçeve kazandırdığımız bu tarihi projenin son aşamasına gelmiş bulunmaktayız. TürkAkım Rus dostlarımızla hem ikili ilişkiler açısından tarihi bir projedir. Bugün tamamlanan deniz kesimi Karadeniz'den paralel ilerleyen 2 ayrı hat olarak döşendi.

DOĞALGAZ'IN YARISINI AVRUPA'YA GÖNDERECEĞİZ

Kıyıköy'deki alım terminalinin inşaatı devam ediyor. 31.5 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak projede komşularımız ve bölgemiz açısından da pek çok avantajı bulunuyor. En az yarısını Avrupa'ya göndermeyi düşünüyoruz. Bursa, Kocaeli, İzmir, İstanbul gibi yeni tedarik bölgeleri oluşacaktır. Türkiye transit risklere maruz kalmadan hem kendisinin hem de Avrupa'nın doğal gaz taleplerini karşılayacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TürkAkım töreninde önemli açıklamalar

BU TABLO ENERJİ ALANINDAKİ İLİŞKİLERİMİZİN HER TÜRLÜ SINAMAYI GEÇMİŞ OLDUĞUNA ŞAHİT

Doğal gazın önemi artıyor. Burada önemli olan ekonomik olarak hayata geçirilebilir olmasıdır. Doğal gazı nereden nasıl temin edileceğine saygı duyulmalıdır. Türkiye Rusya'dan 1987'den bu yana 387 metreküplük doğal gaz alımı gerçekleştirmiştir. Bu tablo enerji alanındaki ilişkilerimizin her türlü sınamayı geçmiş olduğuna şahit. Bizim için rusya Federasyonu uzun vadeli işbirliği yapabileceğimiz güvenilir bir dost ve önemli bir doğal gaz tedarikçisidir.

BİZ RUSYA İLE İLİŞKİLERİMİZİ DİĞER ÜLKELERİN TALEPLERİNE GÖRE ŞEKİLLENDİRMEDİK

Biz Rusya ile ilişkilerimizi diğer ülkelerin taleplerine göre şekillendirmedik. Hem bölgemizde hem de küresel alanda barışın ve istikrarın temini için Rus dostlarımızla çaba harcadık. Özellikle Suriye'de önemli katkılarını gördük. Akkuyu Nükleer Santral projesini de Rusya ile hayata geçiriyoruz.

2019'DA KARŞILIKLI KÜLTÜR VE TURİZM YILI OLARAK KUTLAYACAĞIZ

Hedefimiz 100 milyar dolarlık ticaret hacmidir. Turizmde ilk 9 ayda 5,1 milyon Rus turist ile yeni bir rekora da imza attık. 2019'da karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı olarak kutlayacağız. Etkinlikler halklarımızın birbirini iyi tanımalarına vesile olacaktır.

Putin'in açıklamalarından satırbaşları:

Çin ile100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşacağız. Türkiye ile neden olmasın. TürkAkım projesiyle ilgili anlaşma İstanbul'da 10 Ekim 2016'da yapılmıştı. Bu projeye Sayın Erdoğan isim vermiştir. 2-3 sene sonra projenin en zor kısmı tamamlanmıştır. Pek çok çalışma yaptık birlikte. TürkAkım projesinin deniz kısmı tamamlanıyor. Özellikle dikkatleri şu hususa çekmek istiyorum. Toprağa delik açmak ve gaz çıkarmak kolay değil. Yüksek teknoloji ile yapılan bir süreçtir. Özellikle doğal gaz çevre dostu olan bir proje.

BU PROJE TÜRKİYE'Yİ ÖNEMLİ BİR NOKTAYA GETİRECEK

Doğal gazı Doğu ve Güney Avrupa'ya taşıyacak ve bu Türkiye'yi önemli bir noktaya getirecektir. Kara kısmı da deniz kısmında olduğu gibi hızlıca ilerleyecektir. Proje 2019'a kadar tamamlanacaktır. En çevre dostu teknolojiyi kullanıyoruz. Özellikle Rusya ve Türkiye enerji alanında işbirliği uzun yıllardır gerçekleştiriyoruz.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, TürkAkım Projesi'nin önemi hakkında açıklamalarda bulundu

TÜRKİYE EKONOMİSİNE GÜÇ VEREN SEVKİYAT YAPIYORUZ

13 sene önce Erdoğan'la birlikteyken 2005'te törenle Mavi Akım Rusya güneyi Türkiye kuzeyini bağlayan boru hattını açmıştık. Uzun yıllarca en zor mevsim şartlarında bile çalışıyor. Türkiye ekonomisine güç katan sevkıyat yapıyoruz. Türkiye'nin genelinde yeni boru hattı ile ekonominin gelişmesi açısından önemli bir proje olacaktır. Gösterdiği siyasi irade ve cesareti için teşekkür etmek istiyorum. Cesaret olmadan projeyi yürütmek mümkün olmaz. Sayın Erdoğan'ın bahsettiği güven temelinde var.

TürkAkım projesinde son kaynak talimatını Erdoğan ve Putin verdi

BU PROJE İKİ HALKIMIZ ARASINDA DOSTLUĞUN SİMGESİ OLACAKTIR

2 ülke arasında güven olmadan böyle bir proje gerçekleştirmek mümkün değil. Eski Enerji Bakanı'na bütün meslektaşlarımıza, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne de teşekkür etmek istiyorum. Türkiye tarafından gösterilen özveri ile program daha hızlı gerçekleştiriyoruz. Türkiye'nin nükleer santrali Akkuyu Rusya ve Türkiye arasında bir simge olacaktır. İki halkımız arasında dostluğun da simgesi olacaktır.

Bakan Dönmez'in açıklamalarından satırbaşları:

Türkiye ve Rusya arasında 1987 yılında fiilen başlayan doğalgaz ticaretinde bugün yeni bir sayfa açılıyor. Türkiye'nin enerjide merkez ülke olma hedefinin arkasında kararlı bir duruş ve güçlü siyasi irade var, müttefiklerimiz ve partnerlerimizle iyi komşuluk ve ortak menfaatler ve karşılıklı saygı temelinde ilişkilerle bölgemizdeki enerji projelerinin her zaman güven veren ülkesi olduk.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez "Aktarılan doğalgazın yarısı Türkiye'de kullanılacak"

RİSKLER ORTADAN KALKACAK

2019 yılında başlayacak gaz akışıyla birlikte, gazın taşınmasındaki riskler ortadan kalkacak. Böylece doğalgaz ilk alıcısı olarak sistem güvenliğinin güçlendirilmesiyle önemli bir adımı atmış olacağız. Aktarılan doğalgazın yarısı Türkiye'de kullanılacak. 15 milyon hanenin doğalgaz ihtiyacı karşılanacak.

RAKAMLARLA TÜRKAKIM PROJESİ

-31.5 milyar metreküp Rus doğal gazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım Projesi'nin temeli 4 yıl önce atılmıştı. İki ülke arasındaki anlaşmalar doğrultusunda inşaat Mayıs 2015'te başlamıştı.

-TürkAkım gazının geçeceği borular Almanya, Japonya ve Rusya'da üretildi. Üretilen borular Bulgaristan'ın Varna ve Burgaz, Türkiye'de ise Samsun ve Trabzon limanlarında depolandı.

- Her gün 400 kadar boru bu limanlardan gemiye aktarıldı. Günde ortalama 5 kilometre boru döşendi. Gemi bir günde 6.3 kilometre boru döşeyerek bir dünya rekoruna imza attı.

- 23 Haziran 2017'de derin sulardaki inşaat başladı. 4 Kasım 2017'de hatlar Türkiye münhasır ekonomik bölgesine giriş yaptı. 30 Nisan 2018'de ilk hat tamamlandı. 26 Haziran 2018'de ikinci hattın inşası yeniden başladı. Bugün de ikinci hattın deniz bölümünün inşası bitiyor.

- TürkAkım 2 bin 200 metreye varan derinlikte döşenen en geniş (81 cm çapında) boru hattı olma özelliği taşıyor. Projede her biri 12 metre uzunluğunda ve 9 ton ağırlığında 158 bin boru kullanıldı.

- Hattın yapımında görev yapan Pioneering Spirit gemisinin toplam ağırlığı ünlü Titanik'in tam 8 katı. (403 bin 342 gross ton). Geminin güvertesi 6 futbol sahası büyüklüğünde.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TürkAkım projesinde tarihi gün!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN