Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"'nin amacı halkının rejimden ümidini kesmesidir"

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, 'nin asıl amacının, İran halkının ülke ve rejimin geleceğinden ümit kesmesi olduğunu ve adımlarını da bu doğrultuda attığını söyledi. İran'ın Avrupa ülkeleriyle kıyaslanmaması gerektiğini vurgulayan Cihangiri, "ABD İran’a karşı ne yapacağını şaşırmış durumda. Diğer ülkeleri İran’a yardım etmemeleri için tehdit etti fakat amacına ulaşamadığını anladı." dedi.

Giriş Tarihi: 13.1.2019 18:37 Güncelleme Tarihi: 13.1.2019 18:56
ABD'nin amacı İran halkının rejimden ümidini kesmesidir

Başkent Tahran'da İsfahan eyaletine bağlı Kaşan kentinin yetkilileriyle bir araya gelen Cihangiri, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"BAZILARI İSTEMEDEN ABD'NİN POLİTİKALARINA HİZMET EDİYOR"

İran'ın yaptırımlar sebebiyle sıkıntı yaşandığını belirten Cihangiri, "ABD'nin asıl amacı halkımızın ülke ve rejimin geleceğinden ümidini kesmesidir. Attığı adımlar bu doğrultudadır. Bazı kişiler de attıkları adımlarla istemeden ABD'nin politikalarına hizmet ediyor." ifadelerini kullandı.

"İRAN AVRUPA ÜLKELERİYLE DEĞİL SUUDİ ARABİSTAN İLE MUKAYESE EDİLMELİ"

ABD'nin İran'ın kapasitesi ve yerli uzman potansiyelinden habersiz olarak ekonomik savaş başlattığını ve petrolün önünü kesmeye çalıştığını dile getiren Cihangiri, "ABD'nin akıllanıp yerine oturması için bir yol bulmalıyız, enerji, sanayi ve su gibi ekonomi projeleri bunun örnekleridir. ABD'nin önümüze çıkardığı bu ağır ve zor dönemi atlatmak için birliğe ve dayanışmaya ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu.

ABD'NİN TEHDİTLERİ PARA ETMEDİ

İran'ın Avrupa ülkeleriyle kıyaslanmaması gerektiğini vurgulayan Cihangiri, şunları kaydetti:

"İran, Suudi Arabistan gibi bölgedeki petrol ülkeleri ile mukayese edilmeli. Sanayi kapasitesine bakıldığında İran, tüm bu ülkelerden daha öndedir. ABD İran'a karşı ne yapacağını şaşırmış durumda. Ekonomik savaşın üzerinden 8 ay geçti. Diğer ülkeleri de İran'a yardım etmemeleri için tehdit etti fakat amacına ulaşamadığını anladı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"ABD'nin amacı İran halkının rejimden ümidini kesmesidir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN