Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Onu asla adıyla anmayacağım’

Federal Meclisi’nde terör kurbanları için Kur’an okundu. ise 50 kişiyi şehit eden ırkçı terörist hakkında “Onu asla adıyla anmayacağım. O bir terörist” dedi

Giriş Tarihi: 20.3.2019
‘Onu asla adıyla anmayacağım’
Yeni Zelanda'da Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye yönelik terör saldırısında hayatını kaybedenler için Federal Meclis'te Kur'an-ı Kerim okundu. Meclisin terör saldırısı sonrası ilk oturumu, Kur'an-ı Kerim'den ayetlerin okunmasıyla başladı. İmam Nizam-ül Hak Thanvi Meclis kürsüsünden Bakara Suresi'nin 153-156. ayetlerini okudu. Ardından İmam Tahir Navaz, Arapça okunan ayetleri İngilizceye çevirdi.

'ESSELAMU ALEYKÜM' DEDİ
Kur'an okunmasının ardından Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 50 kişinin şehit olduğu katliamı yapan terörist hakkında konuştu. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Ardern, "Acınızı bütünüyle paylaşmamıza imkan yok ancak her aşamada sizin yanınızda olacağız" dedi. Başbakan Ardern, Parlamento'da yaptığı konuşmasına "Esselamu aleyküm" diyerek başladı ve "Sizden hayatlarını kaybeden insanların isimlerini anmanızı rica ediyorum. O hayatları alan adamınkinin değil. O bir terörist. O bir suçlu. Bu terör eyleminden pek çok şey elde etmek istedi. Bunlardan biri şöhretti. İşte bu yüzden asla adını anmayacağım" dedi. Ardern ayrıca Yeni Zelandalılardan cuma günü Müslümanların acısını paylaşmalarını istedi.

KAHRAMANA CESARET MADALYASI
TERÖRISTI durdurmaya çalışırken hayatını kaybeden Pakistanlı öğretmen Naim Raşid'e ülkesinde cesaret madalyası verilecek. Raşid'in oğlu Talha Raşid de aynı saldırıda yaşamını yitirmişti. 10 yıl önce Karaçi'den Yeni Zelanda'ya bankacı olarak gelen üç çocuk babası Naim Raşid, doktorasını tamamladıktan sonra öğretmenlik yapmaya başlamıştı. Talha Raşid de birkaç ay önce mühendislik fakültesinden mezun olmuştu.

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan 28 yaşındaki Avustralyalı terörist Brenton Tarrant cinayetle suçlanıyor. Mahkemede aşırı sağcıların el işaretini yapan terörist, 5 Nisan'da yeniden mahkemeye çıkarılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Onu asla adıyla anmayacağım’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN