Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son dakika: 'ndan flaş çıkışı!

Dışişleri Bakanı İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile görüştü. Çavuşoğlu yaptığı son dakika açıklamada : "ABD'ye ('a yönelik) ambargoların yanlış olduğunu anlatmaya devam edeceğiz" dedi.

Giriş Tarihi: 17.4.2019 12:00 Güncelleme Tarihi: 17.4.2019 12:18
Son dakika: Çavuşoğlu'ndan flaş İran çıkışı!

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Devrim Muhafızları'nın terör listesine alınması ayrı bir tehlikedir, son derece yanlış bir karardır.

ABD'YE AMBARGOLARA KARŞI OLDUĞUMUZU İLETTİK!

ABD'nin ambargolarına karşı olduğumuz söylemiştik. Bunu ABD'lilere de her platformda doğrudan söylüyoruz. Bugün de vurgulandığı gibi 30 milyar dolarlık ticaret hedefi hacmine ulaşmamız için birlikte çalışmamız gerekiyor. Bunun için var olan mekanizmaların yanında INSTEX gibi yeni mekanizmaları nasıl kurabiliriz ve ticaretin önündeki engelleri nasıl kaldırabiliriz, bunu değerlendirdik. Bu şekilde çalışırsak bu hedeflerimize ulaşabiliriz. ABD'ye önümüzdeki süreçte de bu ambargoların yanlış olduğunu anlatmaya devam edeceğiz. Hazine ve Maliye Bakanımız, Ticaret Bakanımız ve Savunma Bakanımız ABD'yi bunu tüm muhataplarına açık şekilde söylediler. Hazine ve Maliye Bakanımız Trump'la da bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde de arkadaşlarımız bu konudaki fikirlerimizi ABD'li muhataplarına iletmiş oldular.

Bugün Irak'ta ve Suriye'de DEAŞ'ın kontrol ettiği bir alan yoktur fakat DEAŞ vb terör örgütlerine karşı dikkatli olmaya devam etmemiz gerekiyor. ABD'nin tek taraflı aldığı kararların uluslararası kararları ihlal ettiğini defalarca söyledik. Golan Tepeleri'nin ABD'nin kararıyla İsrail'e vermeye çalışması bölgede gerginliği artırır.

İran Dışişleri Bakanı Zarif'in açıklamalarından satır başları;

Son 30 gün içinde ikinci defa Türkiye'ye geldiğim için çok mutluyum. Aynı zamanda İran'da yaşanan son sel felaketinden dolayı Türkiye halkı ve milleti bizim acılarımızı paylaştılar, çok teşekkür ediyorum. Aynı zamanda Türkiye'ye akılcı ve yasalara uygun şekilde ABD'nin kararlarına karşı çıktığı için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. ABD devleti uluslararası hukuku görmezden geliyor.

Son 3 yılda Astana süreci çerçevesinde Suriye'de huzuru büyük oranda sağlamaya başardık.

ABD diğer ülkelerin ilişkilerini kontrol altına alamaz. Hiçbir zaman bir ülke diğer ülkenin içindeki bazı unsurlarından yana davranmak için diğer menfaatleri kurban etmez. Geçen yılda İran'ın birçok ülkeyle ekonomik ilişkileri azaldı ancak ABD'liler İran'a satışa devam etti. Bu da ABD'nin iki yüzlülüğü ve çifte standartının bir örneğidir. Bizim ABD'li firmalarla herhangi bir sıkıntımız yok. ABD'nin diğer ülkelerle ticaretimizi etkilemesine izin vermeyiz. Bütün dünya ABD'nin davranışlarına karşıdır, ABD yasa dışı bir işlem yapıyor. Bütün dünya ABD'nin bu tavrının karşısında olmalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika: Çavuşoğlu'ndan flaş İran çıkışı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN