Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan skandal karar! Öğrenci velisine başörtüsü yasağı

senatosundan skandal başörtüsü yasağı! Fransa'da hükümetin hazırladığı okul yasası kapsamında okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan madde Fransız senatosu tarafından onaylandı.

Giriş Tarihi: 17.5.2019 16:42 Güncelleme Tarihi: 17.5.2019 16:43
Fransa'dan skandal karar! Öğrenci velisine başörtüsü yasağı

Fransa'da Senato, hükümetin hazırladığı okul yasası kapsamında okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan maddeyi onayladı.

Senato'da hükümetin hazırladığı okul yasası çerçevesinde okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan ve merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin (LR) teklif ettiği madde 100 "hayır" oyuna karşı 186 "evet" oyuyla kabul edildi. 159 senatör de çekimser oy kullandı.

Fransa'da skandal karar! Öğrenci annelerine başörtü yasağı!

Bu maddenin yürürlüğe girmesi için Ulusal Meclis'te onaylanması gerekiyor.

LR'den milletvekili Jacqueline Eustache-Brinio, bu maddenin, okul gezilerinde laikliğin uygulanmasına ilişkin yasal bir boşluğu doldurmayı amaçladığını savundu.

Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, "Bu madde Danıştayın kararına aykırı ve okul gezilerinin geliştirilmesine ilişkin pratikte birçok sorun ortaya çıkaracak." dedi.

DİN ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRI ?

Bu konuda bir yasanın çıkarılmasının yanlış olabileceğini ancak bu maddeyi savunanlara saygı duyduğunu belirten Blanquer, okul gezilerinde ebeveynlerin dini semboller taşımaması için elinden geleni yapacağını söyledi.

Sosyalist Parti'den (PS) milletvekili Viviane Artigalas da "Laiklik hiçbir şey için araç olarak kullanılmamalıdır." ifadesini kullandı.

Fransa Camiler Birliği Başkanı Muhammed Moussaoui ise yaptığı açıklamada, bu maddenin din özgürlüğüne aykırı olduğunu vurguladı.

Moussaoui, milletvekillerine bu maddeyi kabul etmemeleri ve farklı inançlara sahip vatandaşlara eşit muamele edilmesini sağlama konusunda çağrıda bulundu.

Danıştay, 2013'te yayımladığı raporda, okul gezilerinde öğrencilere refakat edenlerin kamu görevlisi olmadığını, bu kişilerin dini sembol taşıyabileceğini belirtmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'dan skandal karar! Öğrenci velisine başörtüsü yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN