Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son Dakika: 'ndan ABD'ye tepkisi

Sözcüsü Hami Aksoy, ABD'li mevkidaşının hava savunma sistemi tedariği hakkında yaptığı skandal açıklamalara sert tepki gösterdi. Aksoy yaptığı açıklamada; Sayın Cumhurbaşkanımız ile ABD Başkanı Trump'ın G20 Zirvesi sırasında gerçekleştirdikleri görüşmenin içeriği ve ruhuyla bağdaşmamaktadır. ABD tarafını diplomasi ve diyaloğu dışlayarak ilişkilere zarar verecek yanlış adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz." dedi.

Giriş Tarihi: 10.7.2019 12:05 Güncelleme Tarihi: 10.7.2019 12:22
Son Dakika: Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye S-400 tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan S-400 açıklamasına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "ABD tarafını ilişkilere zarar verecek yanlış adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz." denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada;

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün dün (9 Temmuz) S-400 hava savunma sistemi tedariğimiz hakkında yaptığı açıklama Sayın Cumhurbaşkanımız ile ABD Başkanı Trump'ın G20 Zirvesi sırasında gerçekleştirdikleri görüşmenin içeriği ve ruhuyla bağdaşmamaktadır.

Türkiye'yi S400 tedarik etmeye sevk eden koşullar ortadadır. Başkan Trump da G20 Zirvesi'nde bunu teyit etmiş ve ülkemize adil muamele yapılmadığını açıkça belirtmiştir.

Biz sürecin başından beri bu konuyu şeffaf bir şekilde yürüttük. ABD'nin S400 sisteminin F35 sistemlerine zarar verebileceği konusundaki endişelerini gidermek üzere NATO'nun da dahil edilebileceği teknik bir çalışma grubu kurulmasını önerdik, ancak bu teklifimize halen yanıt alamadık.

ABD tarafını diplomasi ve diyaloğu dışlayarak ilişkilere zarar verecek yanlış adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son Dakika: Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye S-400 tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN