Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ın amacı Keşmir’i zorla topraklarına katmak

İki nükleer güç olan ile arasındaki Keşmir krizi sürüyor. ABD’den taraflara ‘gerginliği azaltın’ çağrısı gelse de tansiyonun düşmesi beklenmiyor

Giriş Tarihi: 21.8.2019
Hindistan’ın amacı Keşmir’i zorla topraklarına katmak
Hindıstan'ın Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan özel statüyü 5 Ağustos'ta ortadan kaldırmasıyla başlayan gerginlik sürüyor. ABD Başkanı Donald Trump, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Pakistan Başbakanı İmran Han ile görüşerek, gerginliğin azaltılması çağrısı yaptı. İşte krize dair bilinmesi gerekenler:

KEŞMİR NEREDE?
Keşmir, Pakistan, Hindistan ve Çin'in arasında yer alıyor. 222 bin 200 kilometrekare toplam alana sahip bölge, Hindistan alt kıtasının 1947'deki bölünmesinden bu yana anlaşmazlığa konu oldu.

TARAFLAR NEDEN ANLAŞAMIYOR?
İngiltere 1947'de Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir'i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Karara, Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Taraflar, 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

DEMOGRAFIK YAPI NASIL?
Cammu Keşmir'in nüfusu 12,5 milyon. Bölgedeki nüfusun yüzde 68,3'ü Müslümanlar, yüzde 28,4'ü Hindular ve yaklaşık yüzde 1'i Budistlerden oluşuyor.

STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ NE ANLAMA GELİYOR?
Cammu Keşmir'in bundan böyle diğer Hint vatandaşlarına uygulanan yasalarla yönetilmesi bekleniyor. Bölgenin kendi anayasasına sahip olmak, savunma, iletişim ve dış ilişkiler dışındaki tüm meselelerde karar almak gibi birçok ayrıcalığı sona ermiş oldu. Hindistan hükümetinin, kontrol ettiği bölgeyi Hindistan'ın geri kalanına kalıcı olarak dahil etme düşüncesiyle bu kararı aldığı savunuluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hindistan’ın amacı Keşmir’i zorla topraklarına katmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN