Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trump için kritik gün! Temsilciler meclisi Trump hakkındaki azil oylaması için toplandı

'de için kritik saatler başladı. Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump hakkındaki azil oylaması için toplandı. Kongre'nin alt kanadı, Senato'daki azil sürecini başlatıp başlatmamayı oylayacak. Trump'ın görevden alınıp alınmamasına ise Senato karar verecek.

Giriş Tarihi: 18.12.2019 17:26 Güncelleme Tarihi: 18.12.2019 17:38 ABONE OL
Trump için kritik gün! Temsilciler meclisi Trump hakkındaki azil oylaması için toplandı

ABD'de Temsilciler Meclisi Genel Kurulu bir saat sürmesi planlanan usul tartışmasının ardından Trump hakkındaki suçlamaları içeren iki maddeyi görüşmeye başlayacak.

ABD Başkanı "görevi kötüye kullanmak" ve "Kongre'yi engellemek"le suçlanıyor. Bu maddeler üzerindeki tartışma 6 saat ile sınırlandırıldı.
Türkiye saatiyle gece yarısı sona erecek tartışmanın ardından maddelerin oylanmasına geçilecek.


Azil maddelerinin kabul edilmesi için salt çoğunluk yani yüzde 51 oy oranı yetiyor. Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar çoğunlukta olduğu için kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Başkan'ın azledilmesine yani görevden alınıp alınmamasına ise Senato karar verecek. Ancak Senato'da Cumhuriyetçiler çoğunlukta olduğu için azil kararı çıkması beklenmiyor.

ABD'de Başkan Donald Trump'ın görevini kötüye kullanmak ve Kongre'yi engellemek suçlamalarıyla azledilmesi için Demokratlar tarafından başlatılan süreçte kritik güne gelindi. İki aşamalı azil sürecinde bu akşam ilk olarak Temsilciler Meclisi'nde Trump'ın azledilmesi için oylama yapılacak.

TRUMP'TAN PEŞ PEŞE TWEETLER

Oylamaya saatler kala Trump'tan peş peşe tweetler gelmeye başladı. Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada isyan ederek, kötü bir şey yapmadığını, suçlamanın korkunç olduğunu ve bunun bir başka başkanın başına asla gelmemesi gerektiğini söyledi.

Trump ayrıca, "Sadece başkana zarar vermek istediler. Uygun bir soruşturma yapma niyetleri yoktu. Herhangi bir suç bulamadılar, bu yüzden her yönetimin başından beri yaptığı gibi kongre suistimali yaptılar" ifadelerini kullandı.

"TEK İSTEDİKLERİ ONU AZLETMEK"

Trump, 'Yaptıkları tek şey Beyaz Saray'a gelen beyefendinin asla kolay bir nefes almasına izin vermemek oldu. Tek istedikleri onu azletmek. Buna seçildiği günden hatta yemininden hemen sonra başladılar. Fakat bu başkan Washington'a geldi ve dedi ki, 'Washington'ı temizleyeceğim. İnsanlara yardım edeceğim' Büyük vergi kesintisi yaptı, askeriyemizi güçlendirdi. Ona kızgınlar çünkü ne yapacağını söylediyse yaptı. Tarih kayıtlarına geçecek, en iyi zamanlardan birini yaşıyoruz" dedi.

Trump'ın Cumhuriyetçilerin kontrolündeki ABD Senatosu'nda azledilmesi için 20 Cumhuriyetçi senatörün saf değiştirmesi gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trump için kritik gün! Temsilciler meclisi Trump hakkındaki azil oylaması için toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN