Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son dakika: 'yı karıştıran darbeci Hafter masayı terk etti!

Son Dakika Haberi: Darbeci General Halife Hafter'in, ve 'nın aracılık ettiği anlaşmasını imzalamadan 'dan ayrıldığı açıklandı.

Giriş Tarihi: 14.1.2020 09:26 Güncelleme Tarihi: 14.1.2020 10:14 ABONE OL
Son dakika: Libya'yı karıştıran darbeci Hafter masayı terk etti!

Rus devlet ajansı TASS'ın Al Arabiya televizyonuna dayandırarak verdiği son dakika haberine göre; dün başkent Moskova'da yapılan görüşmeler sonunda Rusya ve Türkiye'den ateşkes anlaşmasını imzalayıp imzalamamak için süre isteyen darbeci Hafter, Moskova'dan mutabakatı imzalamadan ayrıldı.

Moskova'da kritik Libya zirvesi

BARIŞ METNİ DARBECİNİN HOŞUNA GİTMEDİ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çağrısıyla Libya'da ateşkes anlaşması yapılması konusunda Moskova'da taraflar arasında başlayan görüşmelerde uzlaşıya varılan taslak metni, darbeci general Hafter'i memnun etmedi. Darbeci general Hafter, metni imzalamadan Moskova'dan ayrıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Libya'da ateşkes anlaşması yapılmasına dair çağrısı üzerine Türkiye ve Rusya heyetleri başta olmak üzere Moskova'da görüşmeler başlamıştı. Türkiye'yi görüşmelerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar temsil ederken Rusya'yı ise Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu temsil etti.

Hafter'e ait savaş uçakları askeri okula saldırdı

ATEŞKES GÖRÜŞMELERİNDE TÜRKİYE VE RUSYA'NIN ROLÜ

Türkiye ve Rusya, Libya'da kalıcı ateşkesi sağlama konusunda yoğun çaba gösterdi. Libya'da ateşkes için Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanlığı Devlet Konukevi'nde Türk ve Rus heyetlerinin gözetiminde 8 saat diplomasi trafiği sürdü.

site:sabah.com.tr hafter ile ilgili görsel sonucu

Önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan'dan oluşan Türk heyeti, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov , Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Orta Doğu ve Afrika Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'dan oluşan heyet ile Libya konulu toplantı yapıldı.

Libya'yı karıştıran darbeci Hafter masayı terk etti!

Ardından Türk heyeti, Birleşmiş Milletler tarafından tanınırlığı olan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ile bir araya gelerek anlaşma konusunda görüşmeler yaptı. Aynı anda Rus heyeti de Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter ile bir araya geldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika: Libya'yı karıştıran darbeci Hafter masayı terk etti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN