Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son dakika: Trump ile Devlet Başkanı Şi'den Korona görüşmesi!

Son dakika bilgisine göre ABD Başkanı ile Devlet Başkanı , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını ele aldıkları telefon görüşmesi yaptı. Donald Trump'ın daha önceki birçok açıklamasında Koronavirüs için 'Çin Virüsü' ifadesini kullanması Çin hükümeti tarafından büyük tepki toplamıştı!

Giriş Tarihi: 27.3.2020 11:07 Güncelleme Tarihi: 27.3.2020 13:45 ABONE OL
Son dakika: Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi'den Korona görüşmesi!

Trump, Twitter hesabında, Şi ile yaptığı görüşme için "çok iyi" ifadesini kullandı ve Çin'in, Kovid-19 ile mücadelesine duyduğu saygıyı ilettiğini bildirdi.

ABD Başkanı, "Salgınla mücadelede Çin ile yakın çalışma yürütüldüğünü" de aktardı.

"ÇOK SAYGI DUYUYORUM"

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, yaptığı telefon görüşmesinin ardından Twitter üzerinden bir açıklama yapan Trump, Xi ile Covid-19 salgınına ilişkin olarak ayrıntılı bir konuşma yaptıklarını vurgulayarak, "Çin'in başından çok şey geçti ve virüs hakkında güçlü bir anlayış geliştirdiler. Yakın çalışmalar içindeyiz. (Çin'e) çok saygı duyuyorum!" dedi.

Xi de, Trump'a Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında Çin'in destek vereceğini ifade etti. Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Xi'nin salgın hakkında Çin'in şeffaf ve açık olduğunu Trump'a tekrar vurguladığı ifade edildi.

SAĞLAM ADIMLAR ATILMASI İÇİN ÇAĞRI!

Şinhua ajansının haberinde de Şi'nin görüşmede, ABD'ye ikili ilişkilerin geliştirilmesi için sağlam adımlar atılması çağrısı yaptığı belirtildi.

Çin Devlet Başkanının görüşmede, iki ülkenin salgının kontrol altına alınmasında ve diğer alanlarda iş birliğini artırmasının, karşılıklı saygı ve kazan-kazana dayalı ilişki geliştirmesinin önemine işaret ettiği ifade edildi.

Trump, bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de telefonda görüşmüş, iki lider Kovid-19 ile mücadele çabaları ve virüsün ekonomik etkilerini ele almıştı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika: Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi'den Korona görüşmesi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA