Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnciraltı sakinleri planların yanında

Büyükşehir ve Balçova belediyelerinin, EXPO alanı İnciraltı'nın planlarına itiraz etmesine bir tepki de arsa sahiplerinden geldi. Dernek Başkanı Şen, "Projeleri olumlu buluyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 1.1.2013
İzmir Büyükşehir ve Balçova belediyelerinin, EXPO 2020 adaylığında büyük önem taşıyan İnciraltı planlarına itiraz etmesiyle yaşanan tartışmalara bölge halkı da katıldı. İnciraltı Bahçelerarası Koruma ve Yaşatma Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayladığı planları desteklediğini açıkladı, itiraza tepki gösterdi. Dernek Başkanı Ekrem Şen, Büyükşehir ve Balçova belediyelerinin başından beri süreçten haberdar olduğunu belirtti, tartışmaların EXPO'ya olumsuz yansımasından korktuklarını söyledi. 2 belediyeden 3 senedir randevu istediklerini söyleyen Şen, "Köfteci kedisi gibi beldiyenin önünde yatıyoruz. Belediye sahip çıkmıyorsa biz de referandum yapalım, başka bir belediyeye bağlanalım" diye konuştu. Dün avukatları Kemal Turan'ın Çankaya'daki ofisinde basın toplantısı düzenleyen Şen, şöyle dedi: "Büyükşehir, sürecin başından sonuna kadar haberdardı. Her değişikliği biliyordu. Şimdi diyor ki, 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planlarda yanlış yaptı.' Bakanlık, son aşamada kapıları mı kapattı belediyeye? Yaşananların EXPO'ya zarar vermesinden korkuyorum. Bakanlığın yanındayız. Projeleri olumlu buluyoruz. İyi niyetten şüphe ediyorum. Yapılanların maksatlı olduğunu düşünüyorum. Bakanlığın çalışmaları konsorsiyumla yürüdü." Parselizasyonu da bakanlığın tek elden yapmasını istediklerini söyleyen Şen, "Mülkiyet sorunları çözülmezse EXPO oylamasına olumsuz yansır" dedi. 3 senedir ne Büyükşehir ne de Balçova belediyeleri ile görüşebildiklerini söyleyen Şen, "Kapılar bize kapalı. Resmi yazılarla randevu talep ediyoruz, cevap yok. Köfteci kedisi gibi belediye koridorlarında dolaşıyoruz. Boynu bükük çıkıyoruz. Madem 3 senedir ciddiye almıyorsunuz, 'Senin temsilcin değilim, git' mi diyorsunuz? Öyleyse biz de, 'Siz de bizi temsil etmeyin!' diyoruz. Yapalım bir referandum. En yakın ilçe belediyesine dahil olalım. Hem sevgili başkanlarımız hem de biz rahat edelim" dedi.

'BELEDİYELER KARŞI ÇIKIYOR'
Dernek avukatı Kemal Turan ise, "Hiç kıvırmalayım; belediye bu planı istemiyor. Toplantılara katılmadı, 4 senedir aklı neredeydi. Şu dakika mı itirazını yapıyorsunuz. Bakanlık, belediye ve bizler bir araya gelelim, hiç kıvırmadan bu 'kütük' hangi kütük önce onu belirleyelim. İnciraltı, ateşten gömlek. İlk defa Kültür ve Turizm Bakanlığı el attı. Bölgenin tamamını planladı. Ancak mevzuat değişti, son onaylama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçti. Uzatma sürecinde müdahale etmesini iyi niyetli bulmuyoruz. Belediye ne istiyorsa bakanlık onu yaptı. EXPO 2015'in kaybedilmesinin en büyük nedeni, fiziki planın olmamasıydı. Bu planın bir an önce bitmesi gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnciraltı sakinleri planların yanında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN