Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dokular tutmadı

Dünyada çok nadir görülen bir tür kan hastalığına yakalanan ve çok fazla yaşamaz denilen Batuhan Ercan, odasında ilik nakli olacağı günü bekliyor

İzmirli Batuhan Ercan, bundan 5 yıl önce 1 milyonda yalnızca 2 kişide görülen ve kan hücrelerinin yetersiz, kemik iliğinin de yeni hücre üretmemesi anlamına gelen "aplastik anemi" hastalığına yakalandı. Tek umudu ilik nakli olan, yaşamını sürdürebilmesi için steril ve çok özel şartlar gereken Batuhan, tam 5 yıldır hiç sokağa çıkmadı. Arkadaşı olmayan, okula gidemeyen Batuhan yaşadığı onca sıkıntıya rağmen ölüme çelme atarken, ailesi ilik nakli umuduyla 3 yıl önce Egehan isimli kardeşini dünyaya getirdi. Egehan'dan alınan doku örnekleri tutmayınca dünya başlarına yıkılan aile, oğullarını yaşatabilmek için üçüncü bir bebek daha yaptı. Ercan ailesinin umudu 3.5 ay önce dünyaya gelen Efehan'dan alınan doku örneklerinin ağabeyi ile uyuşmasıydı. Ancak beklenen olmadı. Yüzde 25 olasılık tutmayınca Batuhan için çare aile dışı donör bulmaya kaldı. Baba Turgay Ercan, "Vereceğiniz bir tüp kan hayat kurtarabilir. İlik nakli çok küçük ve basit bir operasyon. Türk halkından yardım bekliyoruz" dedi.

NEDENİ BULUNAMADI

Batuhan için yurt içi ve yurt dışında donör aradıklarını belirten Turgay Ercan şöyle konuştu: "Hastalığın enfeksiyona bağlı kullanılan antibiyotik tedavisi ile ortaya çıkabileceği söyleniyor ancak kesin nedenini bulamadılar. Oğluma ilk etapta ilaç tedavisi uygulandı ancak başarısız oldu. Kardeşi Egehan'ın doku örneği tutmayınca, 2010 yılında yurtdışından 6'da 5 uyumlu kordon kanı getirildi. Nakil başarısız olunca durumu daha da ağırlaştı. Çünkü vücudundaki mevcut kök hücreler de aldığı kemoterapi ile öldü. Ölmediğine bir mucize olarak bakıldı. Bu aşamada çok acil ilik nakli gerekiyor denildi. O gün bugündür ilik aranıyor. Biz bir kez daha şansımızı deneyelim dedik, 3.5 aylık bebeğim Efehan'ı dünyaya getirdik. Bir umudumuz oydu ama olmadı. Türkiye'de kök hücre donörü olmak çok yaygın değil. Vatandaş kök hücre dediğin zaman bir yeri kesilecek, bir yerden bir şey alınacak sanıyor. Oysa bir tüp kanla gen haritana bakılıyor. İlik lazım olduğunda bir iğneyle bel kemiğinden kemik iliği örneği alıyorlar."

Aplastik Anemi nedir?
Kemik iliğinin yeteri kadar veya hiç yeni hücre üretememesidir. Aplastik terimi yeni dokular meydana getirebilme yeteneğinden yoksun olan, fonksiyonunu tam icra edemeyen manasına gelir ve burada kemik iliğinin fonksiyonunu tam olarak icra edememesini işaret eder. Anemi kan hücrelerinin sayısının normalden düşük olması durumudur. Anemi hastalarında alyuvar, akyuvar) ve trombosit sayımları düşüktür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokular tutmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN